Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Φοιτητικά Θέματα » Προβολή Φοιτητικού Θέματος

Προβολή Φοιτητικού Θέματος

16.06.2014

Προκήρυξη Προγράμματος "Προώθηση των Ανταλλαγών και της Επιστημονικής Συνεργασίας Ελλάδας-Γερμανίας"

Πρόγραμμα IKYDA 2015

Το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (Ι.Κ.Υ.) και η Γερμανική Υπηρεσία Ακαδημαϊκών Ανταλλαγών (DAAD), στο πλαίσιο διμερούς συμφωνίας, υλοποιούν ένα πρόγραμμα συνεργασίας των εκπαιδευτικών (Α.Ε.Ι. και Α.Τ.Ε.Ι.) και ερευνητικών ιδρυμάτων της Ελλάδας και της Γερμανίας, που εκπροσωπούνται από ομάδες επιστημόνων ή ερευνητών οι οποίες καταρτίζουν και ολοκληρώνουν ένα κοινό ερευνητικό σχέδιο η κάθε μία, με τον αντίστοιχο εταίρο και με αμοιβαίες ανταλλαγές επισκέψεων. Για το έτος 2015 το IKY και η DAAD θα χρηματοδοτήσουν έως δεκαοκτώ (18) ερευνητικά σχέδια. Το πρόγραμμα απευθύνεται, κυρίως, σε ομάδες νέων επιστημόνων ή ερευνητών όλων των γνωστικών αντικειμένων.

Προθεσμία υποβολής αίτησης υποψηφιότητας είναι η 12η Σεπτεμβρίου 2014.

Έγγραφο Υπουργείου Παιδείας

Δελτίο  Δημοσιότητας