Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Φοιτητικά Θέματα » Προβολή Φοιτητικού Θέματος

Προβολή Φοιτητικού Θέματος

04.09.2014

Προκήρυξη ΠΜΣ "Περιβάλλον και Υγεία. Διαχείριση περιβαλλοντικών θεμάτων με επιπτώσεις στην Υγεία" 04/9/2014

Υποβολή αιτήσεων: έως 26/9/2014

ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ

«ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ. ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΜΕ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ»

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

Η Ιατρική Σχολή του Παν/μίου Αθηνών, ανακοινώνει τη συνέχεια της λειτουργίας του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (εκκρεμεί το ΦΕΚ), διάρκειας δύο ετών, το οποίο οδηγεί στην απονομή Μεταπτυχιακού Τίτλου Σπουδών (ECTS 120) με τίτλο: «Περιβάλλον και Υγεία. Διαχείριση περιβαλλοντικών θεμάτων με επιπτώσεις στην Υγεία». (Environment and Health. Capacity building for Decision Making)

Η έναρξη  των μαθημάτων θα γίνει τον Οκτώβριο του 2014 και περιλαμβάνει τέσσερα διδακτικά εξάμηνα για την ολοκλήρωση του.

Το ΠΜΣ έχει δίδακτρα ύψους 800 Ευρώ / ανά εξάμηνο (συνολικά 4 εξάμηνα).

Στο Π.Μ.Σ. γίνονται δεκτοί, εφόσον πληρούν τις απαραίτητες προϋποθέσεις

• Κάτοχοι πτυχίου ΑΕΙ Τμημάτων Ιατρικής, Βιολογίας, Κτηνιατρικής, Φαρμακευτικής, Χημείας, Χημικών Μηχανικών, Πληροφορικής, Γεωλογίας, Γεωγραφίας, Φυσικής, Μαθηματικών, Στατιστικής καθώς και άλλων τμημάτων των Α.Ε.Ι. της ημεδαπής ή αντίστοιχων Τμημάτων αναγνωρισμένων ομοταγών Ιδρυμάτων της αλλοδαπής.
  • Κάτοχοι πτυχίου Τ.Ε.Ι. της ημεδαπής  ή αντίστοιχων Τμημάτων αναγνωρισμένων ομοταγών Ιδρυμάτων της αλλοδαπής, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις του άρθρου 12γ του Ν. 2916/01 (ΦΕΚ 114Α’).

Ο αριθμός των εισακτέων θα είναι 40 κατ’ ανώτατο όριο. Η πολύ καλή γνώση της Αγγλικής γλώσσας αποτελεί βασική προϋπόθεση για την αξιολόγηση των υποψηφίων.

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να υποβάλουν έως 26/ 9 / 2014, τις ημέρες Δευτέρα - Παρασκευή και ώρες 12.00-16.00, στo γραφείο της Καθηγήτριας κ. Π. Νικολοπούλου-Σταμάτη, Ιατρική Σχολή, Μικράς Ασίας 75 , Γουδί, κτίριο 10, 1ος όροφος,  τηλ. 210 7462163-4, τα παρακάτω δικαιολογητικά :

1. Αίτηση
  2. Βιογραφικό Σημείωμα
  3. Αντίγραφο πτυχίου / διπλώματος
  4. Αναλυτική βαθμολογία όλων των ετών σπουδών
  5. Αντίγραφο σχετικού μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών (εάν υπάρχει)
  6. Αναγνώριση τίτλου σπουδών από το ΔΟΑΤΑΠ για όσους έχουν τίτλους σπουδών από ΑΕΙ της αλλοδαπής
  7. Αποδεικτικό Αγγλικής γλώσσας
  8. Δύο συστατικές επιστολές
  9. Αποδεικτικά επαγγελματικής εμπειρίας εφόσον υπάρχουν

Η επιλογή των μεταπτυχιακών φοιτητών θα γίνει από την Επιστημονική Υπεύθυνη και την Συντονιστική Επιτροπή με βάση τα ανωτέρω δικαιολογητικά και συνεντεύξεις των υποψηφίων, οι οποίες θα γίνονται μετά το πέρας της προκήρυξης. Η ειδοποίηση των υποψηφίων γίνεται μετά από τηλεφωνική συνεννόηση και πρόσκληση με email.

Πληροφορίες:

• Γραφείο  Καθηγήτριας κ. Π. Νικολοπούλου-Σταμάτη, Ιατρική Σχολή,

Μικράς Ασίας 75 – Γουδή, κτίριο 10, 1ος όροφος  τηλ. 210 7462163-4.

12.00 έως 16.00 καθημερινά

e-mail: aspis[at]ath.forthnet[dot]gr, pnicolopouloustamati[at]gmail[dot]com