Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Φοιτητικά Θέματα » Προβολή Φοιτητικού Θέματος

Προβολή Φοιτητικού Θέματος

15.07.2014

Προκήρυξη ΠΜΣ "Μουσειακές Σπουδές", ακαδ. έτος 2014-15

Υποβολή αιτήσεων: από 1/9/2014 έως 19/9/2014

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών ανακοινώνει ότι δέχεται αιτήσεις υποψηφίων φοιτητών για το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Μουσειακές Σπουδές» (επίκειται αναμόρφωση του ΦΕΚ).

Δεκτοί στο Πρόγραμμα γίνονται οι πτυχιούχοι Ελληνικών Ιδρυμάτων της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, καθώς και Σχολών της αλλοδαπής, εφόσον προσκομίσουν ισοτιμία του τίτλου τους από το ΔΟΑΤΑΠ.

Οι ενδιαφερόμενοι υποψήφιοι μεταπτυχιακοί φοιτητές καλούνται να υποβάλουν τα παρακάτω δικαιολογητικά:

• Έντυπη Αίτηση (λαμβάνεται από την ιστοσελίδα του Προγράμματος: www.museum-studies.uoa.gr ή και από τη Γραμματεία του Μεταπτυχιακού Προγράμματος «Μουσειακές Σπουδές», 11.00 π.μ.-2.00 μ.μ.)
  • 2 Φωτογραφίες
  • Φωτοτυπία 2 όψεων Αστυνομικής Ταυτότητας
  • Αντίγραφο Πτυχίου (με βαθμό τουλάχιστον «Λίαν Καλώς») και Αναλυτική Βαθμολογία όλων των ετών, όπου θα φαίνεται ο Μέσος Όρος Βαθμολογίας
  • Για τους Πτυχιούχους της αλλοδαπής ισοτιμία καθώς και βαθμολογική αντιστοιχία του πτυχίου τους από το ΔΟΑΤΑΠ, που να έχει εκδοθεί έως την τελευταία ημέρα υποβολής των αιτήσεων
  • 2 Συστατικές Επιστολές (όχι παλαιότερες του 2014) σε σφραγισμένο και υπογεγραμμένο στο σημείο σφραγίσεως φάκελο, που θα συνοδεύουν την αίτηση ή θα αποστέλλονται ξεχωριστά από τους συνιστώντες (με ταχυαποστολή). Οι συστατικές επιστολές θα πρέπει να είναι πρωτότυπες, να απευθύνονται στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό πρόγραμμα και να έχουν κατατεθεί έως την τελευταία ημέρα υποβολής αιτήσεων.
  • Αποδεικτικό Αγγλικής Γλώσσας τουλάχιστον σε επίπεδο Lower
  • Επίσης κάθε άλλο στοιχείο - όπως διπλώματα ξένης γλώσσας, ανακοινώσεις, δημοσιεύσεις, αποδεικτικά επαγγελματικής εμπειρίας σε τομείς σχετικούς με «θέματα πολιτισμού», συμμετοχή σε ερευνητικά προγράμματα, άλλα πτυχία ή μεταπτυχιακοί τίτλοι - που κατά τη γνώμη των υποψηφίων συμβάλλουν στην πληρέστερη αξιολόγησή τους από την Επιτροπή.

Τα έγγραφα που υποβάλλονται και έχουν εκδοθεί από τις δημόσιες υπηρεσίες θα πρέπει να είναι ευανάγνωστα φωτοαντίγραφα των πρωτότυπων εγγράφων. Τα έγγραφα που έχουν εκδοθεί από ιδιωτικές υπηρεσίες και τα αλλοδαπά έγγραφα, θα πρέπει να είναι ευανάγνωστα φωτοαντίγραφα, αφού πρώτα έχουν επικυρωθεί από δικηγόρο. Τα φωτοαντίγραφα πρωτότυπων εγγράφων που δεν πληρούν τις παραπάνω προϋποθέσεις, θα απορρίπτονται και δεν θα αξιολογούνται από την Eπιτροπή.

Ο φάκελος υποψηφιότητας θα πρέπει να κατατίθεται είτε ιδιοχείρως είτε με ταχυαποστολή (όχι με συστημένη επιστολή), εντός των προκαθορισμένων ημερομηνιών υποβολής αιτήσεων.
Δικαιολογητικά που κατατίθενται έπειτα από την τελευταία ημέρα υποβολής των αιτήσεων, δεν αξιολογούνται.

Ο αριθμός των εισακτέων στο Πρόγραμμα ορίζεται κατά ανώτατο όριο σε 15.

Οι υποψήφιοι, αφού υποβάλουν αίτηση και εφόσον η αίτησή τους θεωρηθεί πλήρης, θα αξιολογηθούν με βάση τα ακόλουθα κριτήρια:

1) Την επιτυχή γραπτή εξέταση σε 2 μαθήματα:
Α) «Εισαγωγή στη Μουσειολογία»
Β) Σε 1 από τους παρακάτω 5 κύκλους επιστημών. Ο υποψήφιος επιλέγει το μάθημα που θεωρεί πλησιέστερο στο βασικό του πτυχίο.

• Ιστορία, Αρχαιολογία και Ιστορία της Τέχνης
  • Οικονομικές Επιστήμες
  • Φυσιογραφικές Επιστήμες, Επιστήμες Γης
  • Θέματα Συντήρησης, Πολιτιστικής και Φυσικής Κληρονομιάς
  • Παιδαγωγικά

Προβιβάσιμος βαθμός θεωρείται το πέντε (5) σε καθένα από τα μαθήματα. Πληροφορίες για την εξεταστέα ύλη καθώς και για τον ακριβή χρόνο διεξαγωγής των εξετάσεων, λαμβάνονται από την ιστοσελίδα του Προγράμματος: www.museum-studies.uoa.gr ή παρέχονται από τη Γραμματεία «Μουσειακών Σπουδών».

2) Εφόσον ο υποψήφιος περάσει επιτυχώς και τις γραπτές εξετάσεις, δηλαδή επιτύχει προβιβάσιμο βαθμό σε όλα τα μαθήματα που θα εξεταστεί, θα κληθεί στη Γ' και τελευταία φάση της αξιολόγησης, που περιλαμβάνει τη διεξαγωγή προφορικής συνέντευξης.

3) Αξιολόγηση φακέλου υποψηφιότητας

Η εγγραφή στο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών συνεπάγεται συνεισφορά κάθε φοιτητή στα σχετικά λειτουργικά έξοδα, η οποία ανέρχεται για το Α΄, Β΄ και Γ΄ εξάμηνο στα 600 ευρώ ανά εξάμηνο και για το Δ΄ εξάμηνο στα 300 ευρώ.

Αιτήσεις γίνονται δεκτές από 01 Σεπτεμβρίου έως 19 Σεπτεμβρίου 2014, Δευτέρα έως Παρασκευή και ώρες: 11.00π.μ.-2.00μ.μ., στη Γραμματεία «Μουσειακών Σπουδών», Νέο Κτήριο Μαθηματικού (εξωτερική είσοδος), Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου, 157 84.
Οι εξετάσεις στα 2 μαθήματα θα διεξαχθούν τη Δευτέρα 06 Οκτωβρίου 2014. Η προφορική συνέντευξη θα διεξαχθεί την Πέμπτη 23 Οκτωβρίου 2014.

Τα αποτελέσματα σε κάθε φάση αξιολόγησης των υποψηφίων θα αναρτώνται στη Γραμματεία του Μεταπτυχιακού και στην ιστοσελίδα του Προγράμματος: www.museum-studies.uoa.gr
Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε στα τηλέφωνα: 2107276499, 2107276434, e-mail: dstabol[at]admin.uoa[dot]gr ή μπορείτε να συμβουλευθείτε την ιστοσελίδα:www.museum-studies.uoa.gr

Η διευθύντρια του ΠΜΣ Μουσειακές Σπουδές

Αναπλ. Καθ. Ν. Γιαντσή