Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Φοιτητικά Θέματα » Προβολή Φοιτητικού Θέματος

Προβολή Φοιτητικού Θέματος

29.06.2016

Προκήρυξη ΠΜΣ "Μοριακή Ιατρική Βιοπαθολογία-Μικροβιολογία", ακαδ. έτους 2016-2017

Υποβολή αιτήσεων: από 23/05/2016 έως και 15/07/2016

Η Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών, ανακοινώνει τη λειτουργία του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών διάρκειας δύο ετών, το οποίο οδηγεί στην απονομή Μεταπτυχιακού Τίτλου Σπουδών (ΜΔΕ-Master) στη “Μοριακή Ιατρική Βιοπαθολογία-Μικροβιολογία”.

Το πρόγραμμα αρχίζει τον Σεπτέμβριο 2016 και περιλαμβάνει τέσσερα διδακτικά εξάμηνα για την ολοκλήρωση του ΜΔΕ.

Στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα γίνονται δεκτοί πτυχιούχοι Τμημάτων Ιατρικής, καθώς και άλλων Τμημάτων Α.Ε.Ι (Τμήματα Σχολής Επιστημών Υγείας, Βιολογικό, Χημικό) και Τ.Ε.Ι συναφούς γνωστικού αντικειμένου (Τμήματα Ιατρικών Εργαστηρίων), εφόσον ικανοποιούν τις αναγκαίες προϋποθέσεις για επιτυχή παρακολούθηση των μαθημάτων.

Ο αριθμός των εισακτέων θα είναι 20 κατ’ ανώτατο όριο.

Η φοίτηση  στο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών ανέρχεται στο ποσό των 1.000 Ευρώ ανά εξάμηνο.

Οι υποψήφιοι θα πρέπει να έχουν πολύ καλή γνώση της Αγγλικής γλώσσας. Η διαπίστωση της ικανοποιητικής γνώσης της Αγγλικής γλώσσας αποτελεί βασική προϋπόθεση για την αξιολόγηση των υποψηφίων.

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να υποβάλουν τα παρακάτω δικαιολογητικά από 23/05/2016 έως και 15/07/2016 :

Προαπαιτούμενα :

1. Αίτηση

2. Αντίγραφο πτυχίου / διπλώματος

3. Συνοπτική βαθμολογία όλων των ετών σπουδών

4. Αναγνώριση τίτλου σπουδών από το ΔΟΑΤΑΠ για όσους έχουν τίτλους

σπουδών από ΑΕΙ της αλλοδαπής

5. Αποδεικτικό Αγγλικής γλώσσας

6. Βιογραφικό Σημείωμα

Θα συνεκτιμηθούν :

1. Αντίγραφο σχετικού μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών

2. Δύο συστατικές επιστολές

3. Αποδεικτικά επαγγελματικής εμπειρίας

Παρακαλούνται οι υποψήφιοι όπως καταθέσουν το φάκελό τους στη Γραμματεία Μεταπτυχιακών Σπουδών, Ιατρική Σχολή, Μικράς Ασία 75, Γουδή, κτήριο 13, 2ος όροφος (πληροφορίες στο τηλέφωνο 210-7462175)

Κάθε Δευτέρα – Τετάρτη – Παρασκευή 11:00 - 14:00.

Σε περίπτωση ταχυδρομικής αποστολής, για την εμπρόθεσμη υποβολή του φακέλου, θα ληφθεί υπόψη η σφραγίδα ταχυδρομείου.

Η επιλογή των μεταπτυχιακών φοιτητών θα γίνει από επιτροπή με βάση τα ανωτέρω δικαιολογητικά και συνεντεύξεις των υποψηφίων. Η ημερομηνία συνέντευξης θα κοινοποιηθεί τηλεφωνικά και με email στους υποψηφίους.

Ο Διευθυντής του ΠΜΣ

Αθανάσιος Τσακρής