Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Φοιτητικά Θέματα » Προβολή Φοιτητικού Θέματος

Προβολή Φοιτητικού Θέματος

15.07.2014

Προκήρυξη ΠΜΣ "Διεθνείς και Ευρωπαϊκές Σπουδές", ακαδ. έτος 2014-15

Υποβολή αιτήσεων: έως 5/9/2014

Το υπό αναμόρφωση μονοετές Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα «Διεθνείς και Ευρωπαϊκές Σπουδές» του Τμήματος ΠΕΔΔ (αναμένεται το Φ.Ε.Κ) καλεί όσους  ενδιαφέρονται να καταθέσουν αίτηση για την κάλυψη 35  θέσεων  για το ακαδημαϊκό έτος 2014-2015, από τις 1 Ιουλίου 2014 έως  τις 5 Σεπτεμβρίου 2014,  στην Γραμματεία του Μεταπτυχιακού, Θεμιστοκλέους 6 και Γαμβέττα (2ος όροφος, γραφείο 3), Τρίτη-Τετάρτη-Πέμπτη, 10:00-13:00.

Το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα (ΠΜΣ) στις Διεθνείς και Ευρωπαϊκές Σπουδές ιδρύθηκε το 1994 με αρχικό αντικείμενο "Ευρωπαϊκή Οργάνωση και Διπλωματία". Σκοπός του είναι  να συνδυάσει την διεπιστημονικότητα στους τομείς της θεωρίας και της έρευνας, σε συνδυασμό με την πρακτική, την εξειδίκευση και την κατάρτιση νέων επιστημόνων.

Το ανθρώπινο δυναμικό και η συνεχώς βελτιούμενη ποιότητα των μεθόδων διδασκαλίας καθώς και των προσφερόμενων υποδομών επιτρέπουν στον Τομέα «Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών» του Τμήματος να λειτουργεί ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα το οποίο φιλοδοξεί να εξασφαλίσει στους απόφοιτους του τις απαραίτητες δεξιότητες για μία επιτυχή σταδιοδρομία στον ιδιωτικό, δημόσιο τομέα και ακαδημαϊκό τομέα καθώς επίσης και σε διεθνείς και ευρωπαϊκούς οργανισμούς. Λεπτομέρειες για το αναμορφωμένο ΠΜΣ, θα  βρείτε στην διεύθυνση: http://eis.pspa.uoa.gr

Στο Π.Μ.Σ. γίνονται δεκτοί πτυχιούχοι Πανεπιστημίων της ημεδαπής και αναγνωρισμένων ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής× γίνονται επίσης δεκτοί πτυχιούχοι Τμημάτων των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (ΤΕΙ) συναφούς γνωστικού αντικειμένου. Η διαδικασία επιλογής διεξάγεται σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 4 του Ν. 3685/2008 (ΦΕΚ148/τ.Α/16.07.2008).

Η αίτηση συμμετοχής πρέπει να συνοδεύεται από τα εξής δικαιολογητικά:

1. Αντίγραφο πτυχίου.
  2. Αντίγραφο Πιστοποιητικού Ισοτιμίας από το ΔΟΑΤΑΠ (για πτυχιούχους αλλοδαπής).
  3. Αντίγραφο Αναλυτικής Βαθμολογίας («Λίαν Καλώς» για πτυχιούχους ελληνικών πανεπιστημίων).
  4. Υπεύθυνη Δήλωση (για τους μη πτυχιούχους) στην οποία θα αναφέρεται α) ο μέσος όρος βαθμολογίας, μέχρι την στιγμή κατάθεσης της αίτησης β) ότι δεν θα οφείλουν για εξέταση, την περίοδο του Σεπτεμβρίου, περισσότερα από δύο μαθήματα για την απόκτηση του πτυχίου τους, και γ) ότι θα προσκομίσουν αντίγραφο του πτυχίου τους το αργότερο κατά την εγγραφή τους.
  5. Πιστοποιητικό άριστης γνώσης της αγγλικής γλώσσας  (σε επίπεδο Proficiency).
  6. Πιστοποιητικά άλλων ξένων γλωσσών συνεκτιμώνται.
  7. Δύο συστατικές επιστολές από μέλη ΔΕΠ του τμήματος από το οποίο προέρχεται ο υποψήφιος (πρωτότυπες ή επικυρωμένα αντίγραφα)
  8. Βιογραφικό σημείωμα.
  9. Φωτογραφία.
  10. Φωτοτυπία Ταυτότητας.
  11. Δήλωση σκοπού (έως 500 λέξεις).

* Εκπρόθεσμα δικαιολογητικά δεν θα γίνονται δεκτά.

Πληροφορίες (έντυπα αιτήσεων και άλλες οδηγίες):

(α)       Ιστοσελίδα ΠΜΣ: http://eis.pspa.uoa.gr.

(β)       Γραμματεία Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών: Θεμιστοκλέους 6 και Γαμβέττα,  2ος όροφος, γραφ. 3, τηλ. 210.368.8963 - 4, Δευτέρα - Παρασκευή, 10:00-13:00. Υπεύθυνες είναι οι κ.κ. Ο. Δημαρέση και Μ. Πετρέλλη.

Χορηγείται αριθμός υποτροφιών με ακαδημαϊκά και κοινωνικά κριτήρια.

Η επιλογή των υποψηφίων διεξάγεται κατόπιν:

1. Αξιολόγησης  των αιτήσεων, με βάση τα στοιχεία που εμπεριέχονται στον φάκελο υποψηφιότητας.

2. Συνέντευξης ενώπιον Ειδικής Επιτροπής Αξιολόγησης, με στόχο να διαπιστωθεί ποιοί υποψήφιοι είναι ικανοί να ανταποκριθούν ουσιαστικά στις απαιτήσεις του Προγράμματος, συνεκτιμώντας το κίνητρο και το ενδιαφέρον αλλά και την συνολικότερη συγκρότηση και επιστημονική επάρκειά τους σε σχέση με το αντικείμενο του ΠΜΣ.

Η Διευθύντρια του ΠΜΣ

«Διεθνείς και Ευρωπαϊκές Σπουδές»

Καθηγήτρια κα Χ. Δίπλα