Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Φοιτητικά Θέματα » Προβολή Φοιτητικού Θέματος

Προβολή Φοιτητικού Θέματος

27.05.2016

Προκήρυξη Διατμηματικού ΠΜΣ "Μουσική και Κουλτούρα: Διεπιστημονικές Αναλύσεις και Εφαρμογές", ακαδ. έτους 2016-2017

Υποβολή αιτήσεων: έως 10/7/2016

Τα Τμήματα Μουσικών Σπουδών και Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών προκηρύσσουν για το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017 Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών με τίτλο «Μουσική και Κουλτούρα: Διεπιστημονικές Αναλύσεις και Εφαρμογές», το οποίο λειτουργεί σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 1 έως 9 του Ν. 3685/2008 (ΦΕΚ Α 148, 16 Ιουλίου 2008), και την Πρυτανική Απόφαση 88/02.07.2015 (ΦΕΚ 1702/B/14.08.2015) και τον Εσωτερικό Κανονισμό Λειτουργίας του ΠΜΣ.

Σκοπός του προγράμματος είναι η διεπιστημονική προσέγγιση της μουσικής. Η παρούσα προκήρυξη αφορά τον διαγωνισμό εισαγωγής φοίτησης είκοσι φοιτητών (20) του Διατμηματικού ΠΜΣ για το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017.

Η χρονική διάρκεια για την απονομή του διπλώματος Μεταπτυχιακών Σπουδών ορίζεται σε τρία (3) διδακτικά εξάμηνα. Κατά τα λοιπά ισχύουν οι διατάξεις του Εσωτερικού Κανονισμού Λειτουργίας του ΠΜΣ. Η παρακολούθηση του ΠΜΣ προϋποθέτει την καταβολή τέλους εγγραφής ύψους πεντακοσίων πενήντα (550,00) ευρώ για κάθε εξάμηνο φοίτησης.

Οι ενδιαφερόμενοι/νες καλούνται να υποβάλουν φάκελο υποψηφιότητας από 1ης Ιουνίου έως 10ης Ιουλίου 2016 στη Γραμματεία του Τμήματος Μουσικών Σπουδών ή ταχυδρομικά με συστημένη αποστολή και με ημερομηνία ταχυδρομικής σφραγίδας έως και την 10η Ιουλίου 2016 στη διεύθυνση: Διατμηματικό ΠΜΣ «Μουσική και Κουλτούρα: Διεπιστημονικές αναλύσεις και εφαρμογές», Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών-Γραμματεία Τμήματος Μουσικών Σπουδών, Φιλοσοφική Σχολή, 3ος όροφος, Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου Τ.Κ.
157 84, Αθήνα (υπόψη Ε. Αποσκίτη, τηλ. 210-7277302). Για πληροφορίες σχετικά με το Διατμηματικό ΠΜΣ το email επικοινωνίας είναι music.culture.uoa[at]gmail[dot]com (υπόψη κ. Μ. Κασίτα).

Δικαίωμα υποβολής αίτησης έχουν όσοι έλαβαν το πτυχίο τους ή αποδεδειγμένα περάτωσαν τις σπουδές τους μέχρι και τον Ιούνιο του 2016. Οι υποψήφιοι που έχουν ολοκληρώσει τον κύκλο σπουδών και εκκρεμεί μόνο η ορκωμοσία για τη λήψη του πτυχίου πρέπει να καταθέσουν σχετική βεβαίωση του Τμήματος συνοδευόμενη από αναλυτική βαθμολογία και βαθμό πτυχίου.
Ο φάκελος υποψηφιότητας πρέπει να περιλαμβάνει τα εξής δικαιολογητικά:

1. Αίτηση (το έντυπο επισυνάπτεται στο τέλος της προκήρυξης).
2. Αντίγραφο πτυχίου ΑΕΙ (των τμημάτων που αναφέρονται στον όρο 1).
3. Πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας.
4. Επικυρωμένη βεβαίωση ισοτιμίας του πτυχίου (ΔΟΑΤΑΠ) για όσους/ες
προέρχονται από Πανεπιστήμια του εξωτερικού.
5. Πλήρες βιογραφικό σημείωμα δακτυλογραφημένο.
6. Φωτοτυπία του Δελτίου Αστυνομικής Ταυτότητας.
7. Δύο συστατικές επιστολές (σε σφραγισμένο φάκελο). Εξαιρούνται οι
απόφοιτοι των τμημάτων ΤΜΣ (Μουσικών Σπουδών) και ΕΜΜΕ (Τμήμα
Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης) του ΕΚΠΑ.
8. Επιστημονικές δημοσιεύσεις (εφόσον υπάρχουν).
9. Πιστοποιητικό γνώσης της αγγλικής γλώσσας (εφόσον υπάρχει).
10. Λοιπά αποδεικτικά εξειδικευμένων γνώσεων ή εμπειρίας, στα γνωστικά
αντικείμενα του ΠΜΣ.