Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Φοιτητικά Θέματα » Προβολή Φοιτητικού Θέματος

Προβολή Φοιτητικού Θέματος

29.09.2016

ΠΜΣ Καρδιοαναπνευστική Αποκατάσταση και Αποκατάσταση Πασχόντων ΜΕΘ

Υποβολή αιτήσεων: μέχρι 20/10/2016

Πρόσκληση - Προκήρυξη

Η Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών,  λειτουργεί Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΠΜΣ) το οποίο οδηγεί στην απόκτηση Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης (ΜΔΕ) στην «Καρδιοπνευμονική Αποκατάσταση και Αποκατάσταση Πασχόντων ΜΕΘ».

Τη διοίκηση του ΠΜΣ ασκεί η Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Η διάρκεια του ΠΜΣ για απόκτηση ΜΔΕ είναι τέσσερα (4) εξάμηνα.

Για την απόκτηση ΜΔΕ γίνονται δεκτοί, κατόπιν επιλογής, απόφοιτοι των τμημάτων της Ιατρικής Σχολής, Τμημάτων Νοσηλευτικής ΑΕΙ και ΤΕΙ, Φυσικοθεραπευτές, Εργοθεραπευτές, Διαιτολόγοι, και απόφοιτοι της Σχολής Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού (ΣΕΦΑΑ) της ημεδαπής  ή αντιστοίχων Τμη­μάτων ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής, των οποίων το δίπλωμα ή το πτυχίο έχει αναγνωρισθεί από το ΔΟΑΤΑΠ.

Τα κριτήρια επιλογής των υποψηφίων των εν λόγω κατηγοριών καθορίζονται από την Επιτροπή Επιλογής Μεταπτυχιακών Φοιτητών (Ε.Ε.Μ.Φ.) του προγράμματος, μετά από εισήγηση της Συντονιστικής Επιτροπής (ΣΕ).

Ο αριθμός των μεταπτυχιακών φοιτητών που θα επιλεγούν και θα εγγραφούν κατά το εαρινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2016-2017 στο ΠΜΣ για απόκτηση ΜΔΕ είναι έως και 30 με δυνατότητα αυξομείωσης ανάλογα με τις επιδόσεις των υποψηφίων. Οι υποψήφιοι θα εγγραφούν στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών.  Τα μαθήματα θα ξεκινήσουν το εαρινό εξάμηνο του έτους 2017.

Η παρακολούθηση του Προγράμματος για λήψη ΜΔΕ, συνεπάγεται καταβολή διδάκτρων από κάθε φοιτητή / τρια για τα λειτουργικά έξοδα που ανέρχονται συνολικά σε 4.000 €. Τα δίδακτρα καταβάλλονται σε 4  δόσεις (οι φοιτητές / τριες πρέπει να προσκομίσουν στη Γραμματεία αντίγραφο της σχετικής απόδειξης κατάθεσης). Οι εγγεγραμμένοι στο Π.Μ.Σ. απολαμβάνουν όλων των ευεργετημάτων, τα οποία ορίζει η σχετική με τη φοιτητική ιδιότητα, νομοθεσία.

Κριτήρια επιλογής για την εισαγωγή στο ΠΜΣ αποτελούν ο βαθμός που θα προκύψει από την συνέντευξη, ο βαθμός του πτυχίου,  η γνώση της αγγλικής γλώσσας, ο βαθμός σε προπτυχιακά μαθήματα συναφή με το αντικείμενο του ΠΜΣ, το αντικείμενο της προπτυχιακής διπλωματικής εργασίας, οι δημοσιεύσεις / επιστημονικές ανακοινώσεις, τα στοιχεία σχετικά με την προσωπικότητα του/της υποψηφίου, η επαγγελματική εμπειρία, η προσωπική δήλωση, οι συστατικές επιστολές, η ύπαρξη υποτροφίας από ιδιωτικό ή κρατικό φορέα κ.λ.π.

Οι ενδιαφερόμενοι που θα παρακολουθήσουν το ΠΜΣ, καλούνται να υποβάλλουν τα ακόλουθα δικαιολογητικά  από 15/9/2016 μέχρι 20/10/2016, και ώρα 10.00-14.30  στη διεύθυνση: Γραμματεία, Α΄ Πανεπιστημιακής Πνευμονολογικής Κλινικής,  Νοσοκομείο «Η ΣΩΤΗΡΙΑ», Λεωφόρος Μεσογείων 152, Αθήνα,  Τ.Κ. 11527, Υπόψη κας Σαχαρίδου Αικατερίνης.

1. Έντυπη αίτηση που βρίσκεται στο site της Ιατρικής Σχολής (www.grammateia.med.uoa.gr).
  2. Επικυρωμένο αντίγραφο πτυχίου. Επισημαίνεται ότι θα γίνονται αποδεκτές και αιτήσεις που θα συνοδεύονται από δήλωση του Ν. 1599/86 στην οποία θα δηλώνεται ότι αναμένεται η επιτυχής ολοκλήρωση  των προπτυχιακών σπουδών και θα αναφέρονται αναλυτικά τα μαθήματα που εκκρεμούν για  την εξεταστική περίοδο του Σεπτεμβρίου. Σε αυτή την περίπτωση και εφόσον ο/η υποψήφιος/α γίνει δεκτός/ή στο ΠΜΣ θα πρέπει να προσκομίσει τη βεβαίωση ολοκλήρωσης των σπουδών και το επικυρωμένο αντίγραφο πτυχίου.
  3.  Βεβαίωση ισοτιμίας και αντιστοιχίας του πτυχίου από το ΔΟΑΤΑΠ για τους υποψηφίους που προέρχονται από Πανεπιστήμια του εξωτερικού.
  4. Πιστοποιητικό συνοπτικής βαθμολογίας προπτυχιακών σπουδών νομίμως επικυρωμένο.
  5. Αναλυτικό βιογραφικό σημείωμα που θα περιλαμβάνει στοιχεία από τις σπουδές, την ερευνητική ή επαγγελματική δραστηριότητα  και το αντικείμενο και περίληψη της διπλωματικής εργασίας.
  6. Δύο Συστατικές επιστολές.
  7. Επίσημα διπλώματα η αποδεικτικά γλωσσομάθειας (επίπεδο C2 στα Αγγλικά).
  8. Σύντομο σημείωμα που θα αναφέρεται ο λόγος συμμετοχής στο συγκεκριμένο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα.
  9. Αποδεικτικά επαγγελματικής εμπειρίας
  10. Επικυρωμένη φωτοτυπία δύο όψεων της αστυνομικής ταυτότητας
  11. Δύο φωτογραφίες ταυτότητας
  12. Υπεύθυνη δήλωση ότι όλα τα δικαιολογητικά είναι ακριβή αντίγραφα των πρωτοτύπων
  13. Έντυπο που να αποδεικνύει την ύπαρξη υποτροφίας.

Οι υποψήφιοι θα ενημερώνονται για τον τόπο και την ώρα της προσωπικής συνέντευξης κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με τη Γραμματεία του ΠΜΣ.

Ο Πρόεδρος της Συντονιστικής Επιτροπής

Καθηγητής Νικόλαος Κουλούρης (M.D., Ph.D., F.C.C.P.)

Διευθυντής Α’ Πνευμονολογικής Κλινικής, Ιατρικής Σχολής Αθηνών