Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Φοιτητικά Θέματα » Προβολή Φοιτητικού Θέματος

Προβολή Φοιτητικού Θέματος

10.06.2015

ΠΜΣ "Εφαρμοσμένη Οικονομική και Χρηματοοικονομική"- Κατεύθυνση "Δημόσια Ελεγκτική", ακαδ. έτος 2015-2016

Τμήματος Οικονομικών Επιστημών

Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών στην Εφαρμοσμένη Οικονομική και Χρηματοοικονομική

Κατεύθυνση: Δημόσια Ελεγκτική

Το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών σε συνεργασία με το Τμήμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Αιγαίου λειτουργεί εδώ και 20 χρόνια το Μ.Π.Σ. Εφαρμοσμένης Οικονομικής και Χρηματοοικονομικής παρέχοντας τις κατευθύνσεις:

• Χρηματοοικονομική και Τραπεζική,
  • Οικονομική Πολιτική και Ανάπτυξη,
  • Οικονομικά, Διοικητικά και Πληροφοριακά Συστήματα Επιχειρήσεων και
  • Εφαρμοσμένη Λογιστική και Ελεγκτική (σε συνεργασία με Σ.Ο.Ε.Λ.).

Από το ακαδημαϊκό έτος 2015 – 16 προσφέρεται, σε συνεργασία με το Σώμα Ορκωτών Ελεγκτών Λογιστών, η νέα κατεύθυνση, Δημόσια Ελεγκτική, η οποία συνδυάζει ένα θεωρητικό υπόβαθρο γνώσεων στα οικονομικά του δημοσίου τομέα με κατάρτιση των εκπαιδευομένων σε εφαρμοσμένο επίπεδο.

Η συγκεκριμένη κατεύθυνση δημιουργήθηκε με σκοπό να καλύψει το κενό της έλλειψης στελεχών εξειδικευμένων στον χρηματοοικονομικό έλεγχο των φορέων του δημοσίου τομέα. Απευθύνεται σε πτυχιούχους κυρίως οικονομικών, πολιτικών ή νομικών επιστημών που επιθυμούν να εξειδικευτούν στον οικονομικό και λογιστικό έλεγχο οργανισμών και άλλων φορέων του στενού ή του ευρύτερου δημόσιου τομέα όπως υπουργεία, νοσοκομεία, τοπική αυτοδιοίκηση. Το περιεχόμενο των σπουδών είναι ιδιαίτερα χρήσιμο σε όσους ήδη απασχολούνται ή σκοπεύουν να απασχοληθούν ή να συνεργαστούν με τον δημόσιο τομέα.

Τα μαθήματα πραγματοποιούνται μη εργάσιμες ώρες δίδοντας τη δυνατότητα συμμετοχής και εργαζομένων. Επίσης, παρέχεται η δυνατότητα μερικής φοίτησης (part time).

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφθείτε τον ιστότοπο του ΜΠΣ Εφαρμοσμένης Οικονομικής και Χρηματοοικονομικής ή να επικοινωνήσετε με τη γραμματέα του μεταπτυχιακού προγράμματος:

Γεωργία Χατζηνικολάου
τηλ. 210 3689821