Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Φοιτητικά Θέματα » Προβολή Φοιτητικού Θέματος

Προβολή Φοιτητικού Θέματος

13.10.2016

ΠΜΣ "Ακοολογία και Νευροωτολογία", ακαδ. έτους 2016-2017

Υποβολή αιτήσεων: 1/10/2016 έως και 31/10/2016

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών προκηρύσσει την έναρξη Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΦΕΚ 1734/Β΄/15-06-2016) διάρκειας δύο (2) ετών, το οποίο οδηγεί στην απονομή Μεταπτυχιακού Τίτλου Σπουδών (Master) στην «Ακοολογία και Νευροωτολογία» (MSc in Audiology and Neurotology).

Σκοπός του συγκεκριμένου ΠΜΣ είναι η δημιουργία επιστημόνων με υψηλό επίπεδο ακαδημαϊκής κατάρτισης στον τομέα της Ακοολογίας και Νευροωτολογίας. Το Π.Μ.Σ. στην «Ακοολογία - Νευροωτολογία» θα παρέχει το θεωρητικό και πρακτικό υπόβαθρο, ώστε οι απόφοιτοι να είναι ικανοί να ακολουθήσουν σταδιοδρομία σε πανεπιστημιακά ιδρύματα και ερευνητικά κέντρα, καθώς και σε νοσοκομεία και ιατρικά διαγνωστικά κέντρα, ανάλογα με τα επαγγελματικά τους δικαιώματα

Το πρόγραμμα αρχίζει τον Φεβρουάριο του 2017 και περιλαμβάνει τέσσερα (4) διδακτικά εξάμηνα για την ολοκλήρωση του. Τα μαθήματα έχουν προγραμματιστεί ανά δεκαπενθήμερο, από Παρασκευή μεσημέρι μέχρι Σάββατο απόγευμα για να εξυπηρετεί και τους εργαζόμενους. Επίσης θα υπάρχει και πρακτική – κλινική άσκηση σε εξειδικευμένα ακοολογικά κέντρα σε μέρες και ώρες που θα καθορισθούν προσαρμοσμένα όσο το δυνατόν στο πρόγραμμα του εκάστοτε εκπαιδευόμενου.

Επίσης υπάρχει και η επιλογή του μετεκπαιδευτικού προγράμματος που οδηγεί στην απόκτηση του Certificate in Audiology – Neurotology που έχει σκοπό να καλύψει τις ανάγκες εκείνων που δεν μπορούν να παρακολουθήσουν το πλήρες μεταπτυχιακό πρόγραμμα που οδηγεί σε πτυχίο Μεταπτυχιακής Ειδίκευσης (Master of Science) διότι οι υποχρεώσεις τους δεν τους επιτρέπουν την πλήρη παρακολούθηση του προγράμματος ή ζουν και εργάζονται εκτός Αθηνών (π.χ. Ωτορινολαρυγγολόγοι μακριά από τη Αθήνα).                 Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα υπάρχει και η επιλογή e-learning για παρακολούθηση εξ αποστάσεως σε ώρα επιλογής του εκπαιδευόμενου.

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να υποβάλλουν τα δικαιολογητικά από 1/10/2016 έως και 31/10/2016 σε ηλεκτρονική μορφή στη Γραμματεία του Μεταπτυχιακού Προγράμματος υπ’ όψιν κος. Βασίλης Σαμόλης στη διεύθυνση vsamolis@med.uoa.gr.

Σχετικές πληροφορίες καθώς και τα απαιτούμενα έντυπα της Αίτησης παρέχονται στην ιστοσελίδα του μεταπτυχιακού http:/mscaudiology.med.uoa.gr και από τη γραμματεία του ΠΜΣ στο τηλέφωνο επικοινωνίας 6974028500.

Οι Διευθυντές του ΠΜΣ

Καθηγητής Θωμάς Νικολόπουλος           Αναπληρωτής Καθηγητής Αθανάσιος Μπίμπας