Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Φοιτητικά Θέματα » Προβολή Φοιτητικού Θέματος

Προβολή Φοιτητικού Θέματος

28.11.2014

Κυκλοφόρησε το Επιστημονικό Περιοδικό "ΚΙΝΗΣΙΟΛΟΓΙΑ"

Τόμος 5, Τεύχος 2, Νοέμβριος 2014

Κυκλοφόρησε το Επιστημονικό Περιοδικό "ΚΙΝΗΣΙΟΛΟΓΙΑ"
Τόμος 5, Τεύχος 2,  Νοέμβριος 2014

Κυκλοφόρησε σε ηλεκτρονική μορφή η ΚΙΝΗΣΙΟΛΟΓΙΑ, το επιστημονικό περιοδικό της Σχολής Επιστήμης Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού με νέο τεύχος Βιολογικής Κατεύθυνσης.

Η θεματολογία στο παρόν τεύχος του Νοεμβρίου αναφέρεται κυρίως στις φυσιολογικές απαιτήσεις και τα χαρακτηριστικά ενασχολούμενων με ομαδικά αθλήματα (χειροσφαίρισης, ποδοσφαίρισης, καλαθοσφαίρισης και υδατοσφαίρισης), αλλά και σε ικανότητες αθλητών με κινητικές αναπηρίες. Πραγματεύεται ακόμα, τα ειδικά θέματα των εμμηνορρυσιακών διαταραχών που σχετίζονται με την άσκηση, καθώς επίσης και την παχυσαρκία και τη σχέση αυτής με την υγεία και την ποιότητα ζωής. Τέλος, ο μηχανισμός της βάδισης ατόμων με κινητικά προβλήματα καθώς και οι εμβιο-μηχανικές προσεγγίσεις που αναφέρονται στην τεχνική των κινήσεων στο άλμα σε ύψος και στο ρυθμό ανάπτυξης της δύναμης των εκτεινόντων του γονάτου, είναι μελέτες που παρουσιάζουν ειδικό ενδιαφέρον και έχουν την πληρότητα να «προβληματίσουν» τον αναγνώστη.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το Περιοδικό καθώς και οδηγίες υποβολής άρθρων μπορεί να βρει ο ενδιαφερόμενος στην ιστοσελίδα της Σχολής www.phed.uoa.gr στον σύνδεσμο "Το Περιοδικό ΚΙΝΗΣΙΟΛΟΓΙΑ".