Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Φοιτητικά Θέματα » Προβολή Φοιτητικού Θέματος

Προβολή Φοιτητικού Θέματος

13.07.2015

Κοινό πρόγραμμα του Πανεπιστημίου Αθηνών & του Πανεπιστημίου Bayreuth "Πέραν της κρίσης κυριαρχίας: Μια νέα φιλοσοφία και οικονομία για την Ευρώπη"

13/7/2015

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

ΣΧΟΛΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ

ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

Νέες προοπτικές

για την Ευρώπη και την Ελλάδα

Ένα πρόγραμμα με φοιτητές

από την Αθήνα και το Μπάυροϊτ

Στη συζήτηση σχετικά με την οικονομική κρίση στην Ελλάδα, τις στρατηγικές υπέρβασής της και το μέλλον της χώρας στην Ευρωζώνη ακούγονται αντικρουόμενα επιχειρήματα. Ιδιαίτερα αμφιλεγόμενη και στο επίκεντρο της αντιπαράθεσης εμφανίζεται η σχέση μεταξύ Ελλάδας και Γερμανίας. Κρίσιμα ζητήματα, από τη διαχείριση του δημοσίου χρέους έως τις αρχές συμβίωσης σε μια ενωμένη Ευρώπη, μένουν στη σκιά αυτής της σύγκρουσης.

Με αυτό το σκεπτικό, το Πανεπιστήμιο Αθηνών και το Πανεπιστήμιο του Μπάυροϊτ (Bayreuth) συνεργάζονται σε ένα κοινό πρόγραμμα υπό τον τίτλο "Πέραν της κρίσης κυριαρχίας: Μια νέα φιλοσοφία και οικονομία για την Ευρώπη", που θα φέρει σε επαφή φοιτητές και καθηγητές των δύο χωρών. Στόχος του προγράμματος είναι η ανάπτυξη νέων προσεγγίσεων αναφορικά με τη σχέση Ελλάδας και Ευρώπης, μέσα από κοινές ερευνητικές εργασίες και επιστημονικές συζητήσεις. To Ίδρυμα της Volkswagen  στηρίζει οικονομικά το πρόγραμμα μέσω της πρωτοβουλίας "Πανεπιστήμιο του μέλλοντος".

Το πρόγραμμα ξεκινά με δημόσια διάλεξη του καθηγητή Νίκου Θεοχαράκη (Παρασκευή 10 Ιουλίου 2015, στο Πανεπιστήμιο του Μπάυροϊτ), γενικού γραμματέα δημοσιονομικής πολιτικής του Υπουργείου Οικονομικών, που διδάσκει Πολιτική Οικονομία στο Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του ΕΚΠΑ. Η διάλεξη, με τίτλο "Η Ελλάδα και το Ευρώ" θα εξετάσει τη σχέση της Ελλάδας με την Ευρωπαϊκή Ένωση και την Ευρωζώνη.

Η διάλεξη αποτελεί την έναρξη ενός πολύμηνου κοινού ερευνητικού σεμιναρίου σχετικά με τα θεμελιώδη ζητήματα του μέλλοντος, στο οποίο συμμετέχουν μεταπτυχιακοί φοιτητές και υποψήφιοι διδάκτορες από τα Τμήματα Οικονομικών Επιστημών και Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του ΕΚΠΑ και από το ΠΜΣ "Φιλοσοφία και Οικονομικά" του Πανεπιστημίου του Μπάυροϊτ. Τον συντονισμό έχουν αναλάβει ο κοσμήτορας της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών κ. Μιχάλης Σπουρδαλάκης και οι καθηγητές της Σχολής Νίκος Θεοχαράκης και Γεράσιμος Κουζέλης από το ΕΚΠΑ και οι καθηγητές Matthew Braham, Bernhard Herz και Hartmut Egger, από το Πανεπιστήμιο του Μπάυροϊτ.

Στη συνέχεια, σε κοινές ομάδες εργασίας, θα εξεταστούν ζητήματα όπως τα αίτια της κρίσης, το δημόσιο χρεός της Ελλάδας και ο ρόλος των τραπεζών, οι προοπτικές μεταρρύθμισης, η πολιτική και η ηθική των Ευρωπαϊκών θεσμών, οι όροι παραμονής της Ελλάδας στην Ευρωζώνη. Στο πλαίσιο αυτό κεντρική παραμένει η θεματική της διμερούς σχέσης Ελλάδας και Γερμανίας και κυρίως η αμοιβαία πρόσληψη και η κατασκευή της εικόνας του άλλου δια των μέσων.

Η συνεργασία των ομάδων στα δύο πανεπιστήμια κατά τους επόμενους μήνες θα εξασφαλιστεί με τακτικές βίντεο-συνεδριάσεις αλλά και επισκέψεις. Στις αρχές του 2016 ακολουθεί μια κοινή συνάντηση όλων των συμμετεχόντων στην Αθήνα, στην οποία θα συζητηθούν τα ερευνητικά πορίσματα και ενδεχόμενες προτάσεις προς τους θεσμούς και τις κυβερνήσεις.