Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Φοιτητικά Θέματα » Προβολή Φοιτητικού Θέματος

Προβολή Φοιτητικού Θέματος

19.02.2015

"ΚΙΝΗΣΙΟΛΟΓΙΑ": Αφιερωματικό τεύχος στη μνήμη του Καθηγητή Δημήτρη Χατζηχαριστού

Φεβρουάριος 2015

Η ΚΙΝΗΣΙΟΛΟΓΙΑ, το επιστημονικό περιοδικό της Σχολής Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του Πανεπιστημίου Αθηνών, κυκλοφόρησε σε ηλεκτρονική μορφή το αφιερωματικό τεύχος στη μνήμη του Καθηγητή Δημήτρη Χατζηχαριστού. Το συγκεκριμένο τεύχος του Περιοδικού μας αποτελεί ελάχιστο φόρο τιμής στον εξαιρετικό συνάδελφο Καθηγητή ΔΗΜΗΤΡΗ ΧΑΤΖΗΧΑΡΙΣΤΟ με αφορμή το πέρασμα ενός χρόνου από τη μέρα που έφυγε από κοντά μας. Ο Δημήτρης Χατζηχαριστός υπήρξε επί σειρά ετών Καθηγητής Αθλητικής Παιδαγωγικής της Σχολής Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του Πανεπιστημίου Αθηνών. Με την παρουσίαση του σημαντικότατου και πολυσχιδούς ερευνητικού και εκπαιδευτικού του έργου ευελπιστούμε ότι θα δώσουμε τη δυνατότητα σε όλη την ακαδημαϊκή κοινότητα να τον θυμηθεί αλλά και να γνωρίσει ακόμα καλύτερα την άρτια επιστημονική σκέψη, την πολυδιάστατη ακαδημαϊκή και κοινωνική προσφορά αλλά και την βαθιά επίδραση που άσκησε σε συναδέλφους και φοιτητές ως δάσκαλος, φίλος και πάνω απ'όλα ως παράδειγμα ενός ολοκληρωμένου ανθρώπου.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το Περιοδικό, καθώς και οδηγίες υποβολής άρθρων, μπορεί να βρει ο ενδιαφερόμενος στην ιστοσελίδα της Σχολής www.phed.uoa.gr και εν συνεχεία στον σύνδεσμο "Το Περιοδικό ΚΙΝΗΣΙΟΛΟΓΙΑ".

Επιστημονικό Περιοδικό "ΚΙΝΗΣΙΟΛΟΓΙΑ" - Φεβρουάριος 2015 (αρχείο .pdf)