Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Φοιτητικά Θέματα » Προβολή Φοιτητικού Θέματος

Προβολή Φοιτητικού Θέματος

24.10.2017

"Επιχειρηματικότητα στην Πράξη" - 5 υποτροφίες για δωρεάν εκπαίδευση

Υποβολή προτάσεων: έως 7/11/2017

Στις 11 Νοεμβρίου ξεκινά ο τέταρτος κύκλος του προγράμματος "Επιχειρηματικότητα στην Πράξη" το οποίο απευθύνεται σε άτομα που έχουν μία επιχειρηματική ιδέα και επιθυμούν να την κάνουν πράξη. Στο πρόγραμμα αυτό στο οποίοι διδάσκουν τόσο ακαδημαϊκοί από το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών (ΤΟΕ) όσο και κορυφαία στελέχη της αγοράς, οι επωφελούμενοι του προγράμματος έχουν την δυνατότητα εξατομικευμένης συμβουλευτικής από τους διδάσκοντες (coaching). Να σημειωθεί πως πολλοί από τους απόφοιτους του προγράμματος έχουν ήδη δημιουργήσει επιχειρήσεις οι οποίες στέκονται επάξια στον επιχειρηματικό στίβο και εξάγουν.

Στο Πανεπιστήμιό μας παράγεται σημαντική έρευνα και καινοτομία η οποία μπορεί να διοχετευτεί στην οικονομία και να συνδεθεί με την κοινωνία που τόση ανάγκη την έχει ο τόπος μας. Το Πρόγραμμα δίνει την ευκαιρία στους νέους μας να προχωρήσουν τις ιδέες τους, να τις εκκολάψουν στη θερμοκοιτίδα του και να τις αξιοποιήσουν προς όφελος όλων και του πανεπιστημίου μας.

Στην προσπάθεια ανάδειξης της επιχειρηματικότητας μεταξύ ατόμων με υψηλή επιστημονική κατάρτιση απευθύνεται για πρώτη φορά το πρόγραμμα και σε φοιτητές κυρίως μεταπτυχιακούς φοιτητές και ερευνητές ακόμα και αν αυτοί δεν δουλεύουν επί του παρόντος σε μία συγκεκριμένη επιχειρηματική ιδέα. Άτομα με υψηλή επιστημονική κατάρτιση αποτελούν τη βάση για την δημιουργία επιχειρηματικότητας υψηλής προστιθέμενης αξίας και το πρόγραμμα θα αποβεί ιδιαίτερα επωφελές προς αυτή την κατεύθυνση.
Στο πλαίσιο αυτό το Εργαστήριο Επενδυτικών Εφαρμογών (ΕΠΕΦΑ) του ΤΟΕ με την ευγενική υποστήριξη χορηγών, παρέχει 5 υποτροφίες σε φοιτητές κυρίως μεταπτυχιακούς φοιτητές καθώς και ερευνητές που επιθυμούν να παρακολουθήσουν το πρόγραμμα "Επιχειρηματικότητα στην Πράξη."

Προκειμένου να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα αυτό, οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές/ερευνητές θα πρέπει να περιγράψουν το αντικείμενο της έρευνάς τους σε μέγιστο 1 σελίδα και να το αποστείλουν μαζί με τα στοιχεία τους στην γραμματέα του προγράμματος κ. Κατερίνα Μακρή έως τις 7 Νοεμβρίου 2017 (kmakri@econ.uoa.gr, 210 368 9460). Να σημειωθεί ότι η καλύτερη ιδέα με την ολοκλήρωση του προγράμματος βραβεύεται με το ποσό των 3.000 ευρώ.

Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα μπορείτε να βρείτε εδώ