Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Φοιτητικά Θέματα » Προβολή Φοιτητικού Θέματος

Προβολή Φοιτητικού Θέματος

16.02.2015

Διαταραχές Φωνής και Ακοής στις Ερμηνευτικές Τέχνες και τη Μουσική

Νέο Υποχρεωτικό κατ' Επιλογήν Μάθημα της Α' ΩΡΛ Κλινικής του ΕΚΠΑ

Η Α' ΩΡΛ Κλινική του ΕΚΠΑ διοργανώνει στο τρέχον ακαδημαϊκό πρόγραμμα ένα νέο Υποχρεωτικό κατ' Επιλογήν Μάθημα με τίτλο Διαταραχές Φωνής και Ακοής στις Ερμηνευτικές Τέχνες και τη Μουσική.

Σκοπός του μαθήματος είναι η περιγραφή της παθολογίας και της αντιμετώπισης των παθήσεων της ακοής και της φωνής στους καλλιτέχνες και τους μουσικούς.
Με την ολοκλήρωση του μαθήματος οι φοιτητές θα είναι ικανοί να κατανοήσουν σε βάθος τη φυσιολογία και την παθοφυσιολογία της ακοής και της φώνησης, την φύση των διαταραχών φωνής και ακοής στους καλλιτέχνες και τους μουσικούς και τη διεπιστημονική προσέγγιση αυτών των παθήσεων. Τέλος θα είναι ικανοί να κατανοούν τη σχέση της τέχνης, των βασικών φυσικών ιατρικών επιστήμων και της Ιατρικής στη διαχείριση ασθενών με τέτοιες παθήσεις.

Δικαίωμα εγγραφής έχουν οι φοιτητές του 5ου και του 6ου έτους. Ο μέγιστος αριθμός φοιτητών που μπορούν να εγγραφούν είναι 30 και ως εκ τούτου θα τηρηθεί αυστηρή σειρά προτεραιότητας. Η παρακολούθηση των μαθημάτων είναι ελεύθερη και ανοικτή σε φοιτητές ή άλλους ενδιαφερόμενους, ανεξάρτητα από την εγγραφή στο μάθημα.

Τα μαθήματα θα γίνονται κάθε Τρίτη, από τις 17/3 έως τις 2/6, 14:30 - 17:15 (κατ' εξαίρεση στις 14:00 την πρώτη Τρίτη) στο Αμφιθέατρο του Ιπποκράτειου Νοσοκομείου,

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να επισκεφτείτε την ιστοσελίδα του μαθήματος στο σύνδεσμο: http://eclass.uoa.gr/courses/MED867/