Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Εκδόσεις » Προβολή Έκδοσης

Προβολή Έκδοσης

31.07.2012

Γενική & Κλινική Επιδημιολογία: Αρχές, μέθοδοι και εφαρμογές στην ιατρική έρευνα και τη δημόσια υγεία - 2η έκδοση

Συγγραφείς: Δ. Τριχόπουλος, Π.Δ. Λάγιου - Εργαστήριο Υγιεινής, Επιδημιολογίας και Ιατρικής Στατιστικής, Ιατρική Σχολή, ΕΚΠΑ, Εκδότης: ΠΑΡΙΣΙΑΝΟΥ Α.Ε. , ISBN: 978-960-394-727-1, Έτος έκδοσης: 2011

Επιδημιολογία είναι η βασική επιστήμη για τη μελέτη της αιτιότητας στον άνθρωπο. Η αιτιολογική έρευνα αφορά τόσο τα πολυάριθμα νοσήματα άγνωστης αιτιολογίας και τη μελέτη συγκεκριμένων επιδημιών, όσο και τη θεραπευτική ιατρική, αφού η θεραπεία αποτελεί ουσιαστικά την αιτία της καλύτερης πρόγνωσης. Το βιβλίο αυτό επικεντρώνεται στη γενική και την κλινική επιδημιολογία, χωρίς αναφορά σε θέματα ειδικής επιδημιολογίας συγκεκριμένων λοιμωδών ή μη νοσημάτων.

Οι ιατρικές γνώσεις αναθεωρούνται και εμπλουτίζονται με ραγδαίους ρυθμούς. Η συνεχής ενημέρωση των ιατρών και των υπεύθυνων λειτουργών υγείας και η κριτική από μέρους τους θεώρηση των δημοσιευόμενων ευρημάτων, γίνεται επιτακτική. Η γνώση της γενικής και κλινικής επιδημιολογίας είναι κατά συνέπεια απαραίτητη, καθώς περισσότερα από τα μισά άρθρα που δημοσιεύονται στα μεγάλα διεθνή ιατρικά περιοδικά βασίζονται σε επιδημιολογικές αρχές και μεθόδους.

Η δεύτερη έκδοση του βιβλίου «Γενική και Κλινική Επιδημιολογία» γράφηκε με στόχο να αποτελέσει χρήσιμο βοήθημα για τους φοιτητές και τους νέους επιστήμονες της ιατρικής και άλλων επιστημών που υπηρετούν την προστασία και αποκατάσταση της υγείας του ανθρώπου.

Ο Δ. Τριχόπουλος είναι Καθηγητής Πρόληψης Καρκίνου και Καθηγητής Επιδημιολογίας στο Πανεπιστήμιο Harvard των ΗΠΑ και Τακτικό Μέλος της Ακαδημίας Αθηνών. Η Π. Λάγιου είναι Καθηγήτρια Υγιεινής και Επιδημιολογίας στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και Πρόσεδρη Καθηγήτρια Επιδημιολογίας στο Πανεπιστήμιο Harvard των ΗΠΑ.