Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Διακρίσεις » Προβολή Διάκρισης

Προβολή Διάκρισης

09.11.2016

Τιμητική διάκριση του καθηγητή Φαρμακευτικής Τεχνολογίας του ΕΚΠΑ Κ. Δεμέτζου

9/11/2016

Τιμητική διάκριση απονεμήθηκε στον πρόεδρο της Ελληνικής Φαρμακευτικής Εταιρείας (Ε.Φ.Ε) και καθηγητή Φαρμακευτικής Τεχνολογίας του ΕΚΠΑ κ. Κωνσταντίνο Δεμέτζο κατά τη διάρκεια του 2nd World Congress on ‘Genetics, Geriatrics and Neurodegenerative Diseases Research’ - "GeNeDis 2016" που πραγματοποιήθηκε στην Σπάρτη, 20-23 Οκτωβρίου 2016.

Ο πρόεδρος της οργανωτικής Επιτροπής του συνεδρίου καθηγητής Παναγιώτης Βλάμος τίμησε τον καθηγητή του ΕΚΠΑ κ. Κ. Δεμέτζο για το βιβλίο του «Pharmaceutical Nanotechnology Fundamentals and Practical Applications» από τον Springer, καθώς και για τη συνολική προσφορά του Εργαστηρίου Φαρμακευτικής Νανοτεχνολογίας του ΕΚΠΑ στην έρευνα.

Στο πλαίσιο του συνεδρίου Genedis 2016 ο Καθηγητής κ. Κ. Δεμέτζος προχώρησε και σε μια σημαντική ανακοίνωση, που αφορά στη χρηματοδότηση για έρευνα μέχρι και σε προκλινικό στάδιο σε όγκους του εγκεφάλου, την οποία διεκδίκησε και πέτυχε το Εργαστήριο της Φαρμακευτικής Νανοτεχνολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, το οποίο διευθύνει.

Ο κ. Δεμέτζος είναι ο επιστημονικός υπεύθυνος της ελληνικής συμμετοχής. Η έρευνα, που αφορά στο γλοιοβλάστωμα, έχει τίτλο: “Nanotechnology based immunotherapy for glioblastoma EuRoNanoMed II” και αποτελεί σημαντική πρόκληση για το Εργαστήριο και το επιστημονικό δυναμικό του. Αξίζει να σημειωθεί πως το Εργαστήριο της Φαρμακευτικής Νανοτεχνολογίας της Φαρμακευτικής Σχολής του ΕΚΠΑ αποτελεί τον μοναδικό εταίρο του συγκεκριμένου ερευνητικού έργου από την Ελλάδα, ενώ οι υπόλοιποι προέρχονται από χώρες όπως η Γαλλία, Ιταλία, Πολωνία, Πορτογαλία κ.ά.