Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Διακρίσεις » Προβολή Διάκρισης

Προβολή Διάκρισης

26.06.2015

Τιμητική διάκριση στην Επίκουρη Καθηγήτρια Μυκητολογίας της Ιατρικής Σχολής κ. Α. Βελεγράκη

στο πρόσφατο διεθνές συνέδριο της International Society for Human and Animal Mycology (ISHAM)

Στο πρόσφατο διεθνές συνέδριο της International Society for Human and Animal Mycology (ISHAM) στη Μελβούρνη, 4-8 Μαΐου 2015, απονεμήθηκε τιμητική διάκριση στην Επίκουρη Καθηγήτρια Μυκητολογίας του Τμήματος Ιατρικής κ. Α. Βελεγράκη. Με τη διάκριση αυτή αναγνωρίστηκε ως εξαίρετη η οργανωτική και επιστημονική δράση της κατά τις δύο θητείες που διετέλεσε Αντιπρόεδρος της Εταιρείας (2006-2012) (http://www.isham.org/ISHAM2015awards.html).

Η Ιατρική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών είναι η μοναδική από τις επτά της χώρας όπου υπηρετείται, επί μόλις μια δεκαπενταετία, το γνωστικό αντικείμενο της Μυκητολογίας. Είναι επίσης η πρώτη φορά στα 65 χρόνια λειτουργίας της διεθνούς Εταιρείας (ISHAM) που απονέμεται διάκριση σε Έλληνα επιστήμονα, γεγονός που καταδεικνύει τη διεθνή απήχηση του έργου που επιτεύχθηκε στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, δικαιώνοντας την επιλογή της Σχολής να εισάγει, πρώτη στην Ελλάδα, το γνωστικό αντικείμενο της Μυκητολογίας στην Ελληνική Ιατρική.