Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Διακρίσεις » Προβολή Διάκρισης

Προβολή Διάκρισης

11.03.2015

Τιμητική Διάκριση για την Καθηγήτρια της Νομικής Σχολής κ. Φωτεινή Παζαρτζή

Εκλέχθηκε μέλος της Επιτροπής Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων του Διεθνούς Συμφώνου για τα Αστικά και Πολιτικά Δικαιώματα των Ηνωμένων Εθνών

Η Φωτεινή Παζαρτζή, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Δημοσίου Διεθνούς Δικαίου στη Νομική Σχολή Αθηνών εκλέχθηκε μέλος της Επιτροπής Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων του Διεθνούς Συμφώνου για τα Αστικά και Πολιτικά Δικαιώματα των Ηνωμένων Εθνών (Human Rights Committee - ICCPR).

Η Επιτροπή Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων αποτελείται από 18 ανεξάρτητους εμπειρογνώμονες με τετραετή θητεία. Αποστολή της Επιτροπής είναι η παρακολούθηση της εφαρμογής του ΔΣΑΠΔ απο τα κράτη-μέρη του Συμφώνου, καθώς και η εξέταση ατομικών προσφυγών.