Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Διακρίσεις » Προβολή Διάκρισης

Προβολή Διάκρισης

05.03.2015

Στον Ιωσήφ Βιβιλάκη η Διάκριση της Επιτροπής Βραβείων Κριτικών Θεάτρου και Χορού σε Θεατρολογικό Σύγγραμμα για το 2014

Για τη μελέτη "Το κήρυγμα ως performance. Εκκλησιαστική ρητορική και θεατρική τέχνη μετά το Βυζάντιο"

Από την Επιτροπή Βραβείων Κριτικών Θεάτρου και Χορού της Ένωσης Ελλήνων Θεατρικών και Μουσικών Κριτικών, η Διάκριση σε Θεατρολογικό Σύγγραμμα για το 2014 απονεμήθηκε στον Καθηγητή του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Ιωσήφ Βιβιλάκη, για τη μελέτη «Το κήρυγμα ως performance. Εκκλησιαστική ρητορική και θεατρική τέχνη μετά το Βυζάντιο», εκδόσεις Αρμός, 2013, σύγγραμμα το οποίο παρέχει έναυσμα για περαιτέρω εμβάθυνση όσον αφορά στην σύνδεση υπόκρισης και θεολογικής πρακτικής.

Η σημαντική αυτή διάκριση του κ. Βιβιλάκη αντανακλάται και στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και, ιδιαιτέρως, στο Τμήμα Θεατρικών Σπουδών, αναδεικνύοντας το εκπαιδευτικό και ερευνητικό έργο που πραγματοποιείται.