Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Διακρίσεις » Προβολή Διάκρισης

Προβολή Διάκρισης

18.05.2015

Ο Ομ. Καθηγητής του ΕΚΠΑ κ. Α.-Ι. Δ. Μεταξάς εξελέγη τακτικό μέλος της Académie Européenne Interdisciplinaire des Sciences

― Fondation de la Maison des Sciences de l’Homme

Ο Ομότιμος Καθηγητής Πολιτικής Επιστήμης και Πολιτικών Θεωριών του Ε.Κ.Π.Α. κ. Α.-Ι. Δ. Μεταξάς εξελέγη τακτικό μέλος της Ευρωπαϊκής Διεπιστημονικής Ακαδημίας / Académie Européenne Interdisciplinaire des Sciences ― Fondation de la Maison des Sciences de l’Homme.

Η εκλογή του κ. Μεταξά συνιστά άλλη μία επιβράβευση μιας πολύχρονης πορείας στην εκπαίδευση, την έρευνα και τη διδασκαλία στο ευρύτερο πεδίο των πολιτικών επιστημών.

Αποτελεί όμως ιδιαίτερη αναγνώριση της πολυετούς προσπάθειάς του να προωθηθεί στο πεδίο της έρευνας η διακλαδικότητα και η διεπιστημονικότητα ως εγγύηση κριτικής πληρότητας και σχετικοποίησης των συμπερασμάτων. Η διδασκαλία του στα Μεταπτυχιακά Προγράμματα κάτω από το γενικό τίτλο «Τέχνη και Εξουσία» τόσο στην Ελλάδα, όσο και στο εξωτερικό, ιδιαίτερα στα Πανεπιστήμια του Στρασβούργου και της Βουδαπέστης, κινήθηκε προς την κατεύθυνση αυτό που έχει καθιερώσει ως ‘‘παρακείμενη προσέγγιση’’ των πολιτικών φαινομένων.  Σχετικά είναι άλλωστε προς αυτήν την επιλογή και τα τελευταία του έργα όπως: Η υφαρπαγή των μορφών, Tα υπαινικτικά πορτραίτα, H ρητορική των ερειπίων, Tο συναντήθηκαν κατ’ ουσίαν, στις εκδόσεις Καστανιώτη, αλλά και το τελευταίο του βιβλίο, Tα όρια των όρων. Δοκίμιο για τη σημειωτική αποφυλάκιση της πολιτικής ζωής, στις εκδόσεις Σιδέρη.

Παράλληλα, αποτελεί ακόμα μία σημαντική διάκριση μέλους Δ.Ε.Π. του Ε.Κ.Π.Α., επιβεβαιώνοντας εκ νέου το υψηλότατο επίπεδο του διδακτικού και ερευνητικού προσωπικού του Πανεπιστημίου μας.

Ο κ. Μεταξάς σπούδασε Νομικά και Πολιτικές Επιστήμες. Έχει ανακηρυχθεί Διδάκτορας Πολιτικών Επιστημών (1970 άριστα), Διδάκτορας Πολιτικής Επιστήμης (Doctorat d' Etat Mention: "tres bien et eloges"). Δίδαξε στα Πανεπιστήμια Aix-en-Provence II, Aix-Marseille ΙΙΙ, Βουδαπέστης, Στρασβούργου και στο Ινστιτούτο Πολιτικών Επιστημών της Προβηγκίας.

Το 1982 εισηγήθηκε την ίδρυση χωριστού τμήματος Πολιτικής Επιστήμης στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και εξελέγη πρώτος Πρόεδρος του νέου τμήματος το 1982 (επανεξελέγη το 1984).

Υπήρξε εκπρόσωπος του Συμβουλίου της Ευρώπης στις Μόνιμες Συνδιασκέψεις στη Σιένα και στο Παρίσι και Διευθυντής του "Ευρωπαϊκού Λεξικού Πολιτικής Επικοινωνίας" και της σειράς "Βιβλιοθήκη Πολιτικής Επικοινωνίας" των εκδόσεων Αντ. Ν. Σάκκουλας.

Έχει διατελέσει Διευθυντής του Εργαστηρίου Πολιτικής Επικοινωνίας του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του Πανεπιστημίου Αθηνών, Πρόεδρος του Δ.Σ. της Ε.Ρ.Τ., της Ελληνικής Εταιρείας Πολιτικής Επιστήμης (δύο φορές) και Αντιπρόεδρος της Επιτροπής Πληροφόρησης της UNESCO.

Για την εργασία του στην "ανάλυση συστημάτων" τιμήθηκε με το Βραβείο της Νομικής Σχολής του Aix-en-Provence και με το Χρυσό Μετάλλιο της Πόλεως της Προβηγκίας.

Το 2010 αναγορεύθηκε Επίτιμος Διδάκτωρ του Πανεπιστημίου της Κρήτης στο πλαίσιο του Διεθνούς Συνεδρίου που οργανώθηκε με θέμα: «Πολιτική Επιστήμη - Σύγχρονα διακυβεύματα και η συμβολή του Α-Ι. Δ. Μεταξά». Το 2012 ανακηρύχθηκε Επίτιμος καθηγητής του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου.