Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Διακρίσεις » Προβολή Διάκρισης

Προβολή Διάκρισης

06.03.2015

Ο Αν. Καθηγητής του ΕΚΠΑ κ. Ν. Θεοχαράκης νέος Γενικός Γραμματέας Δημοσιονομικής Πολιτικής

Αναλαμβάνει, επίσης, καίριο ρόλο στη διαπραγματευτική ομάδα της Κυβέρνησης

Ο Αναπληρωτής Καθηγητής του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών κ. Ν. Θεοχαράκης ανέλαβε νέος Γενικός Γραμματέας Δημοσιονομικής Πολιτικής του Υπουργείου Οικονομικών. Ο κ. Θεοχαράκης αναλαμβάνει, επίσης, καίριο ρόλο στη διαπραγματευτική ομάδα της Κυβέρνησης. Θα είναι ο ένας εκ των δύο εκπροσώπων μας στο Euro Working Group.

Ο κ. Θεοχαράκης είναι Αναπληρωτής Καθηγητής πολιτικής οικονομίας και ιστορίας της οικονομικής σκέψης στο Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αθηνών. Σπούδασε οικονομικά στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και εκπόνησε τη διδακτορική του διατριβή στο Faculty of Economics and Politics στο Πανεπιστήμιο του Cambridge. Διδάσκει στο Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αθηνών από το 1990. Βασικοί ερευνητικοί τομείς στους οποίους δραστηριοποιείται είναι η Πολιτική Οικονομία, η Ιστορία της Οικονομικής Σκέψης και η Πολιτική Οικονομία της Εργασίας.

Του ευχόμαστε καλή επιτυχία και προσβλέπουμε σε αμοιβαία στήριξη.