Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Διακρίσεις » Προβολή Διάκρισης

Προβολή Διάκρισης

19.06.2015

Νέα διάκριση του καθηγητή της Ιατρικής Σχολής κ. Γ. Χρούσου

Αναδείχθηκε 37ος ανάμεσα σε 669 επιστήμονες υψηλού κύρους

Ο καθηγητής της Ιατρικής Σχολής και Διευθυντής του Τομέα Υγείας Μητέρας - Παιδιού και της Α΄ Παιδιατρικής Κλινικής κ. Γ. Χρούσος αναδείχθηκε 37ος ανάμεσα σε 669 επιστήμονες υψηλού κύρους (με δείκτη h>100) σύμφωνα με τα στοιχεία που είναι δημοσιευμένα στο δημόσιο προφίλ της βάσης δεδομένων «Google Scholar Citations». Πιο συγκεκριμένα, συγκεντρώθηκαν στοιχεία από τα δημόσια προφίλ επιστημόνων με δείκτη h (h-index) μεγαλύτερο του 100. Η τελική κατάταξη, που περιλαμβάνει επιστήμονες εν ζωή, καθώς και διακεκριμένους επιστήμονες με σημαντικό έργο που έχουν, όμως, αποβιώσει, προκύπτει πρωταρχικά σύμφωνα με τον δείκτη h και κατόπιν σύμφωνα με τον συνολικό αριθμό αναφορών (http://www.webometrics.info/en/node/58).

Αν και πρέπει να σημειωθεί ότι πολλοί επιστήμονες δεν έχουν αναπτύξει ακόμα δημόσια παρουσία στην βάση δεδομένων «Google Scholar Citations», η νέα διάκριση του καθηγητή κ. Χρούσου είναι οπωσδήποτε ενδεικτική του υψηλού επιπέδου όχι μόνο του επιστημονικού προσωπικού της Ιατρικής Σχολής, αλλά και ευρύτερα του Πανεπιστημίου μας.

Με αυταπάρνηση αξιοσημείωτη και πραγματικό ζήλο για το υψηλού επιπέδου έργο τους, δυσανάλογο των υλικών απολαβών τους, τα μέλη του διδακτικού και ερευνητικού προσωπικού του Πανεπιστημίου μας αγωνίζονται σε αντίξοες συνθήκες και επιτυγχάνουν διεθνείς διακρίσεις που ωφελούν πολλαπλώς το Πανεπιστήμιό μας και ενισχύουν την εικόνα της χώρας μας διεθνώς σε μια χρονική συγκυρία όπου δυστυχώς είναι διαδεδομένα γι’ αυτήν αρνητικά στερεότυπα.