Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Διακρίσεις » Προβολή Διάκρισης

Προβολή Διάκρισης

16.12.2015

Μέλος της Ανεξάρτητης Επιτροπής Εμπειρογνωμόνων της Διεθνούς Οργάνωσης Εργασίας η Καθηγήτρια Λ. Ι. Αθανασίου

16/12/2015

Η Καθηγήτρια της Νομικής Σχολής Λ. Ι. Αθανασίου εξελέγη μέλος της Ανεξάρτητης Επιτροπής Εμπειρογνωμόνων (Committee of Experts) της Διεθνούς Οργάνωσης Εργασίας (ILO), εξειδικευμένης οργάνωσης των Ηνωμένων Εθνών. Η Επιτροπή αυτή, που ιδρύθηκε το 1926, απαρτίζεται από 20 νομικούς διεθνώς εγνωσμένου κύρους, κατάρτισης και αμεροληψίας, και έχει ως αντικείμενο τον έλεγχο της ενσωμάτωσης και εφαρμογής των διεθνών συμβάσεων και συστάσεων από τα συμβαλλόμενα κράτη.

Η εκλογή της κυρίας Αθανασίου τιμά τη Νομική Σχολή και το Πανεπιστήμιό μας. Αποτελεί δε ακόμα μια απόδειξη του υψηλού επιπέδου έμψυχου δυναμικού του Ιδρύματος.