Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Διακρίσεις » Προβολή Διάκρισης

Προβολή Διάκρισης

06.03.2015

Η Ομότιμη Καθηγήτρια κ. Στ. Πριόβολου Πρόεδρος του Συμβουλίου Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

του Εθνικού Συμβουλίου Παιδείας (ΕΣΥΠ)

Η Ομότιμη Καθηγήτρια της Φιλοσοφικής Σχολής κ. Στ. Πριόβολου ανέλαβε με απόφαση του Υπουργείου Παιδείας (Οκτώβριος 2014) νέα Πρόεδρος του Συμβουλίου Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Σ.Π.Δ.Ε.)του Εθνικού Συμβουλίου Παιδείας (ΕΣΥΠ). Το Εθνικό Συμβούλιο Παιδείας εδρεύει στην Αθήνα και συγκροτείται από την Ολομέλεια και τα τρία επιμέρους Συμβούλιά του. Στην Ολομέλεια προεδρεύει ο Πρόεδρος του ΕΣΥΠ. Στο Συμβούλιο Ανώτατης Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης (ΣΑΠΕ), το Συμβούλιο Ανώτατης Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (ΣΑΤΕ) και το Συμβούλιο Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (ΣΠΔΕ), προεδρεύουν οι αντίστοιχοι Πρόεδροι.

Η συμμετοχή της κ. Πριόβολου στο Σ.Π.Δ.Ε. ως Προέδρου αποτελεί μια ακόμα διάκριση μέλους Δ.Ε.Π. του Ε.Κ.Π.Α. Υπό την ιδιότητα αυτή η κ. Πριόβολου προσφέρει σημαντικές υπηρεσίες στα ζητήματα της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης αλλά και συμμετέχει στην προετοιμασία αποφάσεων που αφορούν το σύνολο των θεμάτων παιδείας όλων των βαθμίδων.