Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Διακρίσεις » Προβολή Διάκρισης

Προβολή Διάκρισης

26.05.2016

Η καθηγήτρια της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ κ. Χ. Γκράτζιου θα προεδρεύσει σε επιστημονική ημερίδα που θα διεξαχθεί στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο

στο πλαίσιο εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας κατά του Καπνίσματος

Η καθηγήτρια της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ κ. Χ. Γκράτζιου, εκ  μέρους της Ευρωπαϊκής Πνευμονολογικής Εταιρείας (ERS), ως μέλος του ΔΣ και Πρόεδρος του Συμβουλευτικού οργάνου (Advocacy Council) επί Ευρωπαϊκών Υποθέσεων, καθώς και ως εκπρόσωπος της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου μας, και λόγω και της πολύχρονης ενασχόλησής της στα θέματα της Αναπνευστικής Υγείας και του Ελέγχου του Καπνού, θα προεδρεύσει σε επιστημονική ημερίδα που θα διεξαχθεί στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, στο πλαίσιο εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας κατά του Καπνίσματος στις 31 Μαΐου στις Βρυξέλλες.

Η Ευρωπαϊκή Πνευμονολογική Εταιρεία θεωρεί ιδιαίτερα σημαντική την επιστημονική αυτή εκδήλωση  για την ενημέρωση των φορέων που εμπλέκονται στη Πολιτική Υγείας και στα θέματα Ελέγχου του καπνού σε Ευρωπαϊκό επίπεδο.

H καθηγήτρια Πνευμονολογίας Χριστίνα Γκράτζιου είναι ενεργό μέλος του Δ.Σ. της Ευρωπαϊκής Πνευμονολογικής Εταιρείας (ERS), με παρούσα Θέση ως Πρόεδρος του ειδικού επιστημονικού οργάνου Αdvocacy Council  της ERS -  Ειδικός  Γραμματέας  επί Ευρωπαϊκών Υποθέσεων (Head of Advocacy Council - ERS Secretary for EU Affairs. (Σεπτ. 2014-2018).

Η Ευρωπαϊκή Πνευμονολογική Εταιρεία (ERS) είναι διεθνής επιστημονική ιατρική Εταιρεία έχει πλέον των 32.000 μελών στην Ευρώπη και διεθνώς. Στο οργανόγραμμα της έχει 3 πυλώνες (Science, Education, Advocacy) και η καθηγήτρια κα Γκράτζιου εξελέγη ως πρόεδρος στο τομέα της συμβουλευτικής και πολιτικής διαχείρισης – επικοινωνίας  (Advocacy Council), όντας ιεραρχικά στο κύριο κορμό του ΔΣ. Η ενεργός θητεία της είναι τριετής 2015-2018 (με συμμετοχή στο ΔΣ  ως εκλεγμένη από το 2014).

Ως Πρόεδρος της Ειδικής Επιτροπής  για τα Θέματα της Αναπνευστικής Υγείας (Head of Advocacy Council), ασχολείται  με αντικείμενο την προώθηση και επικοινωνία των επιστημονικών, ερευνητικών και εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων της ΕRS διεθνώς και ειδικά στο επίπεδο της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Στα βασικά θέματα είναι η Πολιτική Υγείας για τα θέματα Ελέγχου του Καπνού, το Περιβάλλον και την Ατμοσφαιρική Ρύπανση, τα προγράμματα Πρόληψης στα Χρόνια Νοσήματα, το Καρκίνο του Πνεύμονος, τις Λοιμώξεις του Αναπνευστικού τα Χρόνια Αναπνευστικά Νοσήματα, (ΧΑΠ-Άσθμα), τη Φυματίωση και πλέον πρόσφατα τα θέματα Υγείας των προσφύγων.

Μέσω της ΕRS γίνονται προγράμματα συνεργασίας επί των ανωτέρων θεμάτων και με το Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας.(WHO) καθώς επίσης και με άλλους διεθνείς οργανισμούς UNION , ACCP, ATS.