Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Διακρίσεις » Προβολή Διάκρισης

Προβολή Διάκρισης

29.12.2016

Η Ακαδημία Αθηνών βράβευσε τον Επ. Καθηγητή Χ. Κόκοτο και απένειμε Αργυρό Μετάλλιο στον Ομ. Καθηγητή Σ. Τρωιάνο

29/12/2016

Η Ακαδημία Αθηνών βράβευσε τον Επ. Καθηγητή του Τμήματος Χημείας του ΕΚΠΑ Χ. Κόκοτο και απένειμε Αργυρό Μετάλλιο στον Ομ. Καθηγητή της Νομικής Σχολής του ΕΚΠΑ Σ. Τρωιάνο

Η Ακαδημία Αθηνών, στις 22 Δεκεμβρίου 2016 στο πλαίσιο της Πανηγυρικής της Συνεδρίας, βράβευσε τον Επίκουρο Καθηγητή του Τμήματος Χημείας Χριστόφορο Κόκοτο και τον συνεργάτη του Δημήτριο Λημνιό με το βραβείο Χίλδεγαρδ Ζέρβα για την ανάπτυξη ενός Πράσινου και φιλικού προς το περιβάλλον Οργανοκαταλυτικού πρωτοκόλλου εποξείδωσης, εργασία που πραγματοποιήθηκε εξ ολοκλήρου στο Εργαστήριο Οργανικής Χημείας του ΕΚΠΑ. Η αντίδραση αυτή είναι μεγάλης σημασίας για τη Χημική Βιομηχανία και ειδικότερα για τη Φαρμακευτική Βιομηχανία, διότι τα εποξείδια αποτελούν σημαντικά ενδιάμεσα για τη σύνθεση πολλών φαρμάκων και προϊόντων υψηλής προστιθέμενης αξίας.

Το 2014, η ερευνητική ομάδα του Χ. Κόκοτου ανέπτυξε ένα καινοτόμο, Πράσινο και φιλικό προς το περιβάλλον πρωτόκολλο οξείδωσης που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την οξείδωση πληθώρας οργανικών ενώσεων. Η μεγάλη σημασία της συγκεκριμένης εργασίας, που έχει δημοσιευθεί στο περιοδικό της ACS Journal of Organic Chemistry, αναγνωρίσθηκε αμέσως από την American Chemical Society που επέλεξε το άρθρο ως Editor’s choice, για τη συμβολή του στην Οργανική Συνθετική Χημεία. Η εργασία αυτή αποτέλεσε ένα από τα πλέον αναγνωσμένα άρθρα του περιοδικού για 12 μήνες. Στη συνέχεια, η ερευνητική ομάδα του Χριστόφορου Κόκοτου επέκτεινε την εφαρμογή του οξειδωτικού πρωτοκόλλου σε συνδυασμό με άλλες οργανικές αντιδράσεις που οδηγούν σε προϊόντα υψηλής προστιθέμενης αξίας και οι σχετικές εργασίες έχουν δημοσιευθεί σε περιοδικά υψηλού δείκτη απήχησης τόσο της Οργανικής όσο και της Πράσινης Χημείας (Green Chemistry, Organic Letters, Advanced Synthesis Catalysis, Chemistry a European Journal). Σήμερα, οι έρευνες του στρέφονται στη χρήση της ηλιακής ακτινοβολίας για τη διεξαγωγή οργανικών χημικών διεργασιών.

Η Ακαδημία Αθηνών, επίσης στο πλαίσιο της Πανηγυρικής της Συνεδρίας, απένειμε Αργυρό Μετάλλιο στον διακεκριμένο ομότιμο καθηγητή της Νομικής Σχολής του ΕΚΠΑ κ. Σπύρο Ν. Τρωιάνο για τη συνολική προσφορά του στην έρευνα και την προαγωγή του βυζαντινού δικαίου.