Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Διακρίσεις » Προβολή Διάκρισης

Προβολή Διάκρισης

07.10.2016

Ευρωπαϊκή διάκριση για το Διδασκαλείο Ξένων Γλωσσών του ΕΚΠΑ

6/10/2016

Το έργο (παραγωγή οπτικοακουστικού υλικού) με το οποίο συμμετείχαν έξι τάξεις του γαλλικού τμήματος του Διδασκαλείου Ξένων Γλωσσών του ΕΚΠΑ στον Διαγωνισμό «Φίλοι του Κόσμου» (οργάνωση του Συλλόγου Καθηγητών Γαλλικής γλώσσας Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης, σε συνεργασία με την Επιτροπή Καθηγητών Δυτικής Ευρώπης), μετά την 1η θέση που απέσπασε σε πανελλήνιο επίπεδο, τιμήθηκε και με το 1ο ευρωπαϊκό βραβείο έργου στον τομέα ενηλίκων.

Η συμμετοχή αυτή είχε να συναγωνιστεί πολύ αξιόλογες παραγωγές άλλων ευρωπαϊκών χωρών, όπως αυτές της Ισπανίας και της Πορτογαλίας.  Στο βίντεο που δημιούργησαν οι φοιτητές του Διδασκαλείου Ξένων Γλωσσών μέσα από συνδυασμό φωτογραφιών, ποιημάτων αλλά και σύνταξης και ερμηνείας προφορικού λόγου, ανέπτυξαν διαφορετικές απόψεις σχετικά με το φλέγον επίκαιρο θέμα της προσφυγικής κρίσης. Το αποτέλεσμα όλης αυτής της διεργασίας, ήταν να παραχθεί οπτικοακουστικό υλικό διάρκειας 4.46 λεπτών,  το οποίο επενδύθηκε με τη μουσική του Frédéric Chopin (Étude Révolutionnaire op. 10, nº 12).

Οι φοιτητές σε συνεργασία με τις καθηγήτριές τους, εργάστηκαν ώστε να επιτευχθούν οι παρακάτω μαθησιακοί και κοινωνικοί-ανθρωπιστικοί στόχοι :

1. Επικοινωνιακοί: για την εκμάθηση της γαλλικής γλώσσας.
  2. Ανάπτυξη συνεργατικής μάθησης στην ξενόγλωσση τάξη σε ενήλικο κοινό.
  3. Ευαισθητοποίηση σχετικά με ανθρωπιστική – προσφυγική κρίση.

Τέλος, παραθέτουμε τους συνδέσμους του οπτικοακουστικού υλικού και της σελίδας όπου ανακοινώθηκαν τα επίσημα αποτελέσματα τόσο α) σε πανελλήνιο όσο και β) σε ευρωπαϊκό επίπεδο: