Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Διακρίσεις » Προβολή Διάκρισης

Προβολή Διάκρισης

08.06.2016

Επίτιμος Καθηγητής και Επίτιμος Διδάκτορας του Πανεπιστημίου της Βουδαπέστης ο Ομότιμος Καθηγητής του ΕΚΠΑ κ. Α.-Ι. Δ. Μεταξάς

Το Πανεπιστήμιο της Βουδαπέστης (Universitas Budapestinensis Lorando Eötvos nominata), με την ευκαιρία του εορτασμού της ίδρυσής του το 1635, αναγόρευσε σε Επίτιμο Καθηγητή και σε Επίτιμο Διδάκτορα τον Ομότιμο Καθηγητή του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Γιάννη Μεταξά. Η απόφαση αναφέρει, μεταξύ άλλων, ότι τιμάται για την προσφορά του στην προαγωγή της διεπιστημονικής έρευνας, στη μελέτη των σχέσεων τέχνης και εξουσίας και στην κριτική προσέγγιση του πολιτικού λόγου. Ο τίτλος που του απενεμήθη αποδόθηκε στο επίσημο λατινικό κείμενο ως Professor et Doctor Scientiae Politicae honoris causa.