Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Διακρίσεις » Προβολή Διάκρισης

Προβολή Διάκρισης

02.08.2016

Διεθνείς τιμητικές διακρίσεις για την κ. Όλγα Κατσιαρδή-Hering, Καθηγήτρια του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ

21/7/2016

Η κ. Όλγα Κατσιαρδή-Hering, Kαθηγήτρια της "Ιστορίας του Νέου Ελληνισμού από το 1453 έως την Ελληνική Επανάσταση" στο Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού
Πανεπιστημίου Αθηνών, κατά το τελευταίο χρονικό διάστημα έχει δεχθεί σειρά διεθνών τιμητικών διακρίσεων.

Συγκεκριμένα, η κ. Κατσιαρδή-Hering έχει αναδειχθεί σε:

1. Μέλος της επιτροπής της Pro Oriente/Kommission für Südosteuropäische Geschichte, Universität Wien & Graz (από τον Οκτώβριο του 2015).

2. Αντεπιστέλλον μέλος του Istituto Siciliano di Studi Bizantini e Neoellenici "Bruno Lavagnini", στο Παλέρμο (26 Φεβρουαρίου 2016).

3. Mέλος, κατόπιν εκλογής, της giunta del Comitato scientifico della Fondazione dell'Istituto Internazionale di Storia Economica "F. Datini" (9 Mαΐου 2016). Το διεθνές αυτό επιστημονικό ίδρυμα ιδρύθηκε πριν από 55 έτη στην πόλη Prato της Τοσκάνης, όπου και πραγματοποιείται κάθε έτος η "settimana degli studi di storia economica, secc. XIII-XVIII".

4. Μέλος, κατόπιν εκλογής, της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Academia Europaea / The Academy of Europe (http://www.ae-info.org). Η Academia Europaea ιδρύθηκε το 1988. Είναι οργανισμός αξιόλογων ερευνητών που καλύπτει όλες σχεδόν τις επιστημονικές κατευθύνσεις και όλες τις χώρες της Ευρώπης. Στα περίπου 3.470 εκλεγμένα μέλη της συμπεριλαμβάνονται και 33 Έλληνες και Ελληνίδες επιστήμονες. Από το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών ως μέλη της έχουν εκλεγεί στο παρελθόν οι –σήμερα ομότιμοι– καθηγητές κ.κ. Βασίλειος Λαμπρινουδάκης και
Χρήστος Ντούμας.

Η κ. ΄Ολγα Κατσιαρδή-Hering έχει δημοσιεύσει τρεις μονογραφίες: α) Η Ελληνική παροικία της Τεργέστης, 1750-1830, τ. 1-2, Αθήνα, Σειρά Σαριπολείου Κληροδοτήματος, ΕΚΠΑ, 1986, β) Λησμονημένοι ορίζοντες Ελλήνων εμπόρων· το εμπορικό πανηγύρι στη Senigallia (18ος-αρχές 19ου αι.), Αθήνα 1989, γ) Τεχνίτες και τεχνικές βαφής νημάτων: από τη Θεσσαλία στην Κεντρική Ευρώπη (18ος-αρχές 19ου αι). Επίμετρο: Η Αμπελακιώτικη συντροφιά (1805), Αθήνα-Αμπελάκια, Ηρόδοτος, 2003. Έχει συνεκδώσει πέντε συλλογικούς τόμους και είναι συγγραφέας περισσότερων από 50 άρθρων σε συλλογικούς τόμους και επιστημονικά περιοδικά στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Ερευνητικοί και διδακτικοί τομείς της: Ελληνισμός της Διασποράς, Οικονομική και Κοινωνική Ιστορία των Ελλήνων 15ος-19ος αι., Ιστορία των Πόλεων, Ιστορία της Οικογένειας, Ιστορική Ανθρωπολογία, Πνευματική Ιστορία του Νέου Ελληνισμού, Μεταναστεύσεις, Ιστορική Ανθρωπολογία, Η ιδέα της Ευρώπης, Πολιτισμικές μεταφορές, Ιστορική χαρτογραφία, Ιστορία της Ελληνικής Επανάστασης κ.ά. Διετέλεσε επισκέπτρια καθηγήτρια στο Πανεπιστήμιο της Βιέννης (1994, 2000). Είναι μέλος επιστημονικών εταιρειών στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Υπό έκδοση συλλογικοί τόμοι υπό την επιμέλειά της: "Βενετική χαρτογραφία στην Πελοπόννησο, τέλη 17ου-αρχές 18ου αι." (ΜΙΕΤ) και (σε συνεργασία με την καθηγήτρια Μαρία Στασινοπούλου), "Across the Danube. Southeastern Europeans and Their Travelling Identities (17th-19th centuries)" (Brill 2016).