Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Διακρίσεις » Προβολή Διάκρισης

Προβολή Διάκρισης

19.05.2016

Διάκριση του Γιάννη Οικονόμου (Υπολογιστικό Κέντρο Βιβλιοθηκών ΕΚΠΑ) στο 1st TYPO3Camp

19/5/2016

Το TYPO3 αποτελεί στρατηγική επιλογή για τη λειτουργία των ιστότοπων του ΕΚΠΑ και αξιοποιείται σήμερα σε όλους τους ιστότοπους των Βιβλιοθηκών (ΥΚΒ), καθώς και στους ιστότοπους του Πανεπιστήμιου (ΚΛΕΙΔΙ), προσφέροντας εξελιγμένες δυνατότητες διαχείρισης περιεχομένου στους χρήστες του. Οι δυνατότητες αυτές αφορούν την εύκολη και παράλληλη διαχείριση πολλαπλών σελίδων και ιστοτόπων με πλούσιο περιεχόμενο και εφαρμογές από διαφορετικούς χρήστες.

Στις 6-8 Μαΐου 2016 πραγματοποιήθηκε το "1st TYPO3Camp Vienna", στο Πανεπιστήμιο της Βιέννης, το οποίο διαθέτει μια από τις μεγαλύτερες εγκαταστάσεις στον κόσμο του συστήματος TYPO3. Στο πλαίσιο του TYPO3Camp Vienna, στο οποίο συμμετείχαν περισσότερα από 150 άτομα, μέλη της παγκόσμιας κοινότητας του TYPO3 παρουσίασαν διάφορα τεχνικά θέματα. Τα TYPO3Camps οργανώνονται από την ίδια την κοινότητα του TYPO3 (υπό τη μορφή BarCamp, συχνή διοργάνωση στο χώρο της πληροφορικής), σε διαφορετικές πόλεις της Ευρώπης, και αποτελούν δράσεις-εργαστήρια (workshops) ανοικτής συμμετοχής για κάθε ενδιαφερόμενο. Παράλληλα λειτουργούν ως ευκαιρία δικτύωσης και αλληλεπίδρασης, ανάδειξης έργων και συνέργειας των συμμετεχόντων σε διακρατικό επίπεδο.

Στο 1st TYPO3Camp Vienna παρευρέθηκε, με δική του πρωτοβουλία, ο Γιάννης Οικονόμου (Υπολογιστικό Κέντρο Βιβλιοθηκών ΕΚΠΑ), στον οποίο απονεμήθηκε κατόπιν ψηφοφορίας των συμμετεχόντων η διάκριση "Best Talk at a TYPO3 Camp". Στη συνεδρία του οργάνωσε τη συμμετοχή του κοινού με έναν νέο τρόπο, που έδωσε σε περισσότερους τη δυνατότητα να μοιραστούν γνώση, ενώ η ομιλία του αφορούσε την αξιοποίηση ενός εύχρηστου συστήματος εντοπισμού παραβιάσεων ασφαλείας για το σύστημα TYPO3. Η διάκριση λειτούργησε ως μια επιπλέον ευκαιρία ανάδειξης της αξιοποίησης του TYPO3 στη χώρα μας αλλά και ως παραπέρα απόδειξη της αξιωσύνης των στελεχών του ΕΚΠΑ και στον κλάδο της πληροφορικής.