Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Διακρίσεις » Προβολή Διάκρισης

Προβολή Διάκρισης

20.02.2017

Δημοσίευση κλινικών μελετών PIONEER στο New England Journal of Medicine με συμμετοχή του ΕΚΠΑ

20/2/2017

Προσφάτως δημοσιεύθηκαν οι πολυκεντρικές μελέτες PIONEER για την αποτελεσματικότητα του βιολογικού παράγοντα adalimumabστη διαπυητική ιδρωταδενίτιδα στο NewEnglandJournalofMedicine, με τη συμμετοχή του κ. Ευάγγελου Ι. Γιαμαρέλλου-Μπουρμπούλη, Αναπληρωτή Καθηγητή Παθολογίας της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ. ToΕξωτερικό Ιατρείο Ανοσολογίας των Λοιμώξεων στο Πανεπιστημιακό Γενικό Νοσοκομείο ΑΤΤΙΚΟΝ στο οποίο ο κ. Γιαμαρέλλος είναι επιστημονικά υπεύθυνος επέτυχε να εντάξει το μεγαλύτερο αριθμό ασθενών παγκοσμίως στις μελέτες αυτές. Βάσει των αποτελεσμάτων της έρευνας αυτής εγκρίθηκε η χορήγηση του adalimumabσε ασθενείς με διαπυητική ιδρωταδενίτιδα τόσο από τον οργανισμό FoodandDrugAdministration των ΗΠΑ όσο και από τον EuropeanMedicinesAgency. Η δημοσίευση είναι διαθέσιμη στον παρακάτω σύνδεσμο.