Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Διακρίσεις » Προβολή Διάκρισης

Προβολή Διάκρισης

17.09.2015

Αφιέρωμα της τηλεόρασης της Βουλής σε διακριθείσες φοιτήτριες της Νομικής Σχολής

Σάββατο 19 Σεπτεμβρίου 2015 στις 5 μ.μ.

Το Σάββατο 19 Σεπτεμβρίου 2015 στις 5 μ.μ. θα προβληθεί από το κανάλι της Βουλής των Ελλήνων και στο πλαίσιο της σειράς «Στο ακαδημαϊκό τέταρτο» το επεισόδιο:

«Διαγωνισμοί και Αριστεία:
Η Μυρτώ και η ομάδα της σε Ευρωπαϊκό διαγωνισμό εικονικής δίκης»

Το επεισόδιο αυτό πραγματεύεται τη συμμετοχή τριών φοιτητριών (Μυρτώ Σταυρίδη, Στέλλα Μαυρομμάτη, Δήμητρα Σεραφειμίδη) της Νομικής Σχολής του Εθνικού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών στον διαγωνισμό ELSA Human Rights Moot Court Competition 2015, στον οποίο πήραν τελικώς την πρώτη θέση. Ο διαγωνισμός διοργανώνεται από τη φοιτητική οργάνωση European Law Students Association (ELSA), σε συνεργασία με το Συμβούλιο της Ευρώπης και λαμβάνει χώρα στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Δικαιωμάτων του Ανθρώπου (ΕΔΔΑ) στο Στρασβούργο. Αποτελεί προσομοίωση της διαδικασίας προσφυγής ενώπιον του ΕΔΔΑ και έχει ως στόχο την εξοικείωση των φοιτητών Νομικής με θέματα προάσπισης δικαιωμάτων του ανθρώπου.

Μέσα από τα μάτια και την καθημερινότητα της Μυρτώς Σταυρίδη βλέπουμε την προετοιμασία της ομάδας επί 6 μήνες, υπό την ακαδημαϊκή επίβλεψη την επίκουρης καθηγήτριας κ. Μαρίας Γαβουνέλη και με την καθοδήγηση και αρωγή των διδακτορικών φοιτητριών Εύας Τζαβαλά και Δήμητρας Παπαγεωργίου καθώς και αποφοίτων που είχαν μετάσχει παλαιότερα στον διαγωνισμό. Το όλο επεισόδιο μας μεταφέρει στο ταξίδι τους στη γνώση με τελική σκηνή εκείνη στο Στρασβούργο στη μεγάλη αίθουσα του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου Δικαιωμάτων του Ανθρώπου και τη βράβευσή τους.

Υπενθυμίζεται ότι πέραν της πρώτης θέσης στον διαγωνισμό, η Ομάδα έλαβε επίσης το πρώτο βραβείο για τα δικόγραφα του αιτούντος και η Μυρτώ Σταυρίδη τιμήθηκε με το βραβείο του καλύτερου αγορητή.

Το «Στο ακαδημαϊκό τέταρτο» είναι μια ψηφιακή πλατφόρμα, με βασικό άξονα μια σειρά ντοκυμαντέρ μικρού μήκους (φοιτητικά πορτραίτα), που γυρίστηκαν για λογαριασμό του καναλιού ‘Βουλή Τηλεόραση’ τον χειμώνα και την άνοιξη 2015 με την υποστήριξη του κ. Γιάννη Σκοπετέα, επίκουρου καθηγητή σκηνοθεσίας στο Τμήμα Πολιτιστικής Επικοινωνίας και Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου. Τα ντοκυμαντέρ είναι διάρκειας 15’ το καθένα και πραγματεύονται θέματα σχετικά με τη ζωή και την κουλτούρα των σημερινών φοιτητών διαφόρων Τμημάτων στην Ελλάδα εντός και εκτός πανεπιστημίου.

Η Ομάδα της Νομικής Αθηνών ευχαριστεί από καρδιάς τους οργανωτές της παρουσίασης, και όλη η πανεπιστημιακή μας κοινότητα συγχαίρει τα μέλη της ομάδας με ίση εγκαρδιότητα. Κατά τον ποιητή: «η ανάσα του μέλλοντος μυρίζει έμψυχα δώρα».