Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Ανακοινώσεις απο τρίτους » Προβολή ανακοίνωσης από τρίτους

Προβολή ανακοίνωσης από τρίτους

25.05.2010

Τιμητική Εκδήλωση για το καθηγητή Γεώργιο Γραμματικάκη

Τετάρτη 26-5-2010 στην Παλαιά Βουλή ( Σταδίου 13, πλ. Κολοκοτρώνη ) στις 19:00

Η Ένωση Ελλήνων Φυσικών τιμώντας τον μεγάλο δάσκαλο της Φυσικής κ. Γεώργιο Γραμματικάκη διοργανώνει εκδήλωση την Τετάρτη 26 Μαΐου 2010 στην Παλαιά Βουλή ( Σταδίου 13, πλ. Κολοκοτρώνη ) στις 19:00 μ.μ.
O καθηγητής Φυσικής στο πανεπιστήμιο της Κρήτης και συγγραφέας κ. Γιώργος Γραμματικάκης γεννήθηκε στο Ηράκλειο και σπούδασε Φυσική στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και στο Imperial College του Πανεπιστημίου του Λονδίνου. Συνεργάζεται με πολλά Ευρωπαϊκά εργαστήρια και Πανεπιστήμια. Με την επιστροφή του στην Ελλάδα εργάσθηκε στο «Δημόκριτο», αργότερα στο Ευρωπαϊκό Κέντρο Πυρηνικών Ερευνών (CERN) της Γενεύης.
Η επιστημονική του έρευνα αφορά   στα θεμελιώδη σωματίδια και τη δομή της ύλης. Πρωτοπόρος στη προσπάθεια ανίχνευσης νετρίνων, θεωρείται ουσιαστική η συμμετοχή του στο Διεθνές Πείραμα που πραγματοποιείται αυτό το διάστημα στη θάλασσα της Πύλου.

Υπεύθυνος Εκδήλωσης : Φιλντίσης Παναγιώτης
Πληροφορίες: Γριβαίων 6 ,Τ.Κ:10680 Αθήνα