Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Ανακοινώσεις απο τρίτους » Προβολή ανακοίνωσης από τρίτους

Προβολή ανακοίνωσης από τρίτους

26.01.2011

Διεθνές Έτος Χημείας

Εναρκτήρια συνεδρίαση 27 Ιανουαρίου

Το 2011 έχει ανακηρυχθεί από τα Ηνωμένα Έθνη ως Διεθνές Έτος Χημείας με υπεύθυνους φορείς την UNESCO από τον ΟΗΕ και την IUPAC (International Union of Pure and Applied Chemistry). Στην Ελλάδα, εκ μέρος της IUPAC, συντονιστής του έτους είναι η Ένωση Ελλήνων Χημικών (ΕΕΧ) που συνεργάζεται με διαφόρους φορείς μεταξύ των οποίων και το Πανεπιστήμιο Αθηνών για τον σχετικό εορτασμό. Από το Πανεπιστήμιο Αθηνών το Τμήμα Χημείας μετέχει ενεργά. Ο καθηγητής Μιχαήλ Σκούλλος, ανταποκρινόμενος σε πρόσκληση της UNESCO και της Μόνιμης Αντιπροσωπείας, παρέστη σε συνάντηση προετοιμασίας στο Παρίσι στις 19/1/2011 όπου ανακοίνωσε και σειρά πρωτοβουλιών Ελληνικών και διεθνών φορέων με έδρα την Ελλάδα.

Το πλήρες κείμενο