Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Ανακοινώσεις απο τρίτους » Προβολή ανακοίνωσης από τρίτους

Προβολή ανακοίνωσης από τρίτους

11.12.2014

Θερινό Πανεπιστήμιο, Άνδρος 2015, με θέμα "Η Ελλάδα σήμερα: Γλώσσα, Πολιτισμός και Μέσα Μαζικής Επικοινωνίας"

Διοργάνωση: Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων & Ένωση Ευρωπαίων Δημοσιογράφων

Το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων και η Ένωση Ευρωπαίων Δημοσιογράφων ανακοινώνουν τη διοργάνωση Θερινού Πανεπιστημίου με τίτλο «Η Ελλάδα σήμερα: Γλώσσα, Πολιτισμός και Μέσα Μαζικής Επικοινωνίας». Η θερινή ακαδημαϊκή δράση θα πραγματοποιηθεί το καλοκαίρι του 2015 στο νησί της Άνδρου και συγκεκριμένα από 5 έως και 12 Ιουλίου και από 12 έως 19 Ιουλίου. Το έργο υπάγεται στην Επιτροπή Ερευνών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.

Το πρόγραμμα προσφέρεται σε προπτυχιακούς φοιτητές, αλλά και απόφοιτους, μεταπτυχιακούς φοιτητές, διδάκτορες, ερευνητές, εκπαιδευτικούς και επαγγελματίες. Περιλαμβάνει ένα αγγλόφωνο και ένα ελληνόφωνο τμήμα και σε αυτά θα διδάξουν διακεκριμένοι Καθηγητές Πανεπιστημίου από την Ελλάδα και το εξωτερικό και δημοσιογράφοι/πανεπιστημιακοί από τον ευρωπαϊκό χώρο. Προβλέπονται καθημερινές τετράωρες διαλέξεις και  εργαστήρια (workshops). Επίσης, το πρόγραμμα περιλαμβάνει συμμετοχή σε εκπαιδευτικές εκδρομές και επισκέψεις σε χώρους πολιτισμού. Αξίζει να αναφερθεί ότι στο επίπεδο των guest lectures του προγράμματος συμμετέχει ευγενώς το Κέντρο Ελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Harvard στην Ελλάδα.

Το θερινό σχολείο θα καλύψει τις ακόλουθες θεματικές:

• Η Ελληνική Γλώσσα
  • Ο Ελληνικός Πολιτισμός
  • Ελληνικά Μέσα Μαζικής Επικοινωνίας και Πολιτική
  • Ελληνική Ιστορία
  • Ελληνική Ποίηση και Φιλοσοφία

Ήδη έχει συγκροτηθεί Διεθνής Τιμητική Επιτροπή την οποία αποτελούν οι κ.κ.:

• Γιώργος Καψάλης, Καθηγητής, Πρύτανης Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
  • Θανάσης Παπανδρόπουλος, Επίτιμος Διεθνής Πρόεδρος Ένωσης Ευρωπαίων Δημοσιογράφων, Ιππότης της Τιμής της Γαλλικής και Ουγγρικής Δημοκρατίας
  • Τριαντάφυλλος Αλμπάνης, Aναπλ. Πρύτανης Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, τ. Πρύτανης
  • Πέτρος Γέμτος, Ομ. Καθηγητής του Πανεπιστημίου Αθηνών, τ. Πρύτανης, τ. Γενικός Γραμματέας του Υπουργείου Παιδείας
  • Anastasia P. Samaras, Καθηγήτρια Πανεπιστημίου George Mason Η.Π.Α.
  • Katharine Sarikakis, Καθηγήτρια Πανεπιστημίου Βιέννης
  • Τζένη Παγγέ, Καθηγήτρια, τ. Κοσμήτωρ Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
  • Giuseppe Jacobini, Καθηγητής Πανεπιστημίου La Sapienza Ρώμης, Δημοσιογράφος
  • Αθανάσιος Νάκας, Καθηγητής Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών
  • Τζίνα Καλογήρου, Καθηγήτρια Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου  Αθηνών
  • Γεωργία Λαδογιάννη, Καθηγήτρια Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
  • Jinyan Huang, Καθηγητής Πανεπιστημίου Niagara University, Η.Π.Α.
  • Ναπολέων Μήτσης, Ομ. Καθηγητής Πανεπιστημίου Θεσσαλίας
  • Ζήσης Παπαδημητρίου, Ομ. Καθηγητής Νομικής Σχολής ΑΠΘ
  • Μαρία Σακελλαρίου, Αν. Καθηγήτρια, Πρόεδρος Π.Τ.Ν. Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
  • Σμαράγδα Παπαδοπούλου- Μανταδάκη, αν. Καθηγήτρια Πανεπιστημίου Ιωαννίνων- Λογοτέχνης
  • Marina Geat, Αν. Καθηγήτρια, Πανεπιστήμιο Roma Tre.
  • Damla Demirözü, Επίκ. Καθηγήτρια Πανεπιστημίου Κωνσταντινούπολης
  • Σάγια Τσαουσίδου, Διεθνής Αντιπρόεδρος Ένωσης Ευρωπαίων Δημοσιογράφων.

Για εκδήλωση ενδιαφέροντος και υποβολή βιογραφικών παρακαλούμε να επικοινωνήσετε με την ακαδημαϊκή υπεύθυνη του προγράμματος κ. Νικολέττα Τσιτσανούδη – Μαλλίδη, Επίκουρη Καθηγήτρια, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, nitsi[at]cc.uoi[dot]gr.
Μπορείτε επίσης να επισκέπτεσθε την ιστοσελίδα: http://summerschool2015.ac.uoi.gr