Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Προβολή νέων

08.12.2018

«Το πρόβλημα του ‘κακού’ στο συγγραφικό έργο του ισραηλινού συγγραφέα Άαρον Άπελφελντ» - Εκδήλωση με τον συγγραφέα Σταύρο Ζουμπουλάκη

Πέμπτη 13 Δεκεμβρίου 2018 και ώρα 12:00-14:00, Αίθουσα Οπτικοακουστικής Διδασκαλίας, Κτήριο Θεολογικής Σχολής (2ος όροφος), Πανεπιστημιούπολη Ε.Κ.Π.Α., Άνω Ιλίσια.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Το Τμήμα Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας της Θεολογικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, στο πλαίσιο των παρουσιάσεων σύγχρονων Ελλήνων λογοτεχνών και διανοητών, σας προσκαλεί σε εκδήλωση με τον συγγραφέα

Σταύρο Ζουμπουλάκη,

Πρόεδρο του βιβλικού ιδρύματος «Άρτος Ζωής» και Πρόεδρο του Εφορευτικού Συμβουλίου της Εθνικής Βιβλιοθήκης στο Κέντρο Πολιτισμού Σταύρος Νιάρχος

με θέμα:

«Το πρόβλημα του ‘κακού’ στο συγγραφικό έργο του
ισραηλινού συγγραφέα Άαρον Άπελφελντ».

(Έργα του μεταφρασμένα στα ελληνικά: Ιστορία μιας ζωής, Μπάντενχάιμ 1939, Απρόσμενη Αγάπη, Ξαφνικός Έρωτας, Τσίλι. Ζωή στη σκιά του θανάτου)

Πληροφορίες-Σύνδεσμοι για τον Άαρον Άπελφελντ:

Χαιρετίζει ο Κοσμήτωρ της Θεολογικής Σχολής του ΕΚΠΑ Καθηγητής κ. Απόστολος Νικολαϊδης.

Προλογίζει ο Πρόεδρος του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας Καθηγητής κ. Σωτήριος Δεσπότης.

Συντονίζει η Αναπληρώτρια Καθηγήτρια κα. Κίρκη Κεφαλέα.

• Πέμπτη 13 Δεκεμβρίου 2018
  • Αίθουσα Οπτικοακουστικής Διδασκαλίας, Κτήριο Θεολογικής Σχολής (2ος όροφος), Πανεπιστημιούπολη Ε.Κ.Π.Α., Άνω Ιλίσια.
  • Ώρα: 12.00-14.00

Θα χορηγηθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης.

Πληροφορίες εκδήλωσης

Κυριακή (Κίρκη) Κεφαλέα, Αναπλ. Καθηγήτρια