Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή Εκδήλωσης

19.02.2019

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ στα Προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας (2018-19)

Έναρξη μαθημάτων: Δευτέρα 25 Φεβρουαρίου 2019 σύμφωνα με τα ειδικά προγράμματα

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Α. Ανακοινώνεται στους υποψηφίους ότι η 8η Συνέλευση του Τμήματος στη συνεδρίαση της 18.2.2019 ενέκρινε τον πίνακα επιτυχόντων μεταπτυχιακών φοιτητών στα Προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) του Τμήματος

1. «Πηγές, Λατρεία και Διαπολιτισμικός Βίος του Χριστιανισμού»
  2. «Θρησκειολογία»
  3. «Κοινωνική Θεολογία και Επιστήμες του Ανθρώπου»

Ο πίνακας των επιτυχόντων έχει ως εξής: https://goo.gl/zJHBQF

ΜΑΘΗΜΑΤΑ

Β. Ανακοινώνεται στους επιτυχόντες στα Π.Μ.Σ. του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας ότι τα μαθήματα αρχίζουν από τη Δευτέρα 25/02/2019 σύμφωνα με τα Ωρολόγια Προγράμματα που θα αναρτώνται στην επίσημη ιστοσελίδα του Τμήματος / ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ Και τα παρακολουθούν ΚΑΝΟΝΙΚΑ όλοι οι επιτυχόντες ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ από το πότε θα εγγραφούν.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΝΕΩΝ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ

Γ. Οι ημερομηνίες εγγραφών θα ανακοινωθούν προσεχώς.

ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΙΘΑΝΩΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΔΙΔΑΚΤΡΩΝ

Δ. Όσοι εκ των επιτυχόντων δύνανται να εξαιρεθούν από την καταβολή διδάκτρων μπορούν να καταθέτουν σχετική αίτηση και τα δικαιολογητικά τους στη Γραμματεία του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας από την Τετάρτη 20/02/2019 έως και την Τετάρτη 06/03/2019 από 1:30μ.μ. έως 3μ.μ.

ΡΥΘΜΙΣΗ ΘΕΜΑΤΩΝ ΑΠΑΛΛΑΓΗΣ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ
ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΛΗ ΦΟΙΤΗΣΗΣ

ΦΕΚ.3387/10.8.2018 τ. Β΄ [PDF]
α. Υπουργική Απόφαση 131758/Ζ1 /10.8.2018
β. Υπουργική Απόφαση
31757/Ζ1/10.8.2018

Απαλλάσσονται από τα τέλη φοίτησης οι φοιτητές του ΠΜΣ οι οποίοι είναι πολίτες της Ευρωπαϊκής  Ένωσης, των οποίων το ατομικό εισόδημα, εφόσον διαθέτουν ίδιο εισόδημα, και το οικογενειακό διαθέσιμο ισοδύναμο εισόδημα δεν υπερβαίνουν αυτοτελώς, το μεν ατομικό το εκατό τοις εκατό (100%), το δε οικογενειακό το εβδομήντα τοις εκατό (70%) του εθνικού διάμεσου διαθέσιμου ισοδύναμου εισοδήματος, σύμφωνα με τα πλέον πρόσφατα κάθε φορά δημοσιευμένα στοιχεία της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής (ΕΛ.ΣΤΑΤ.). Η απαλλαγή αυτή παρέχεται για τη συμμετοχή σε ένα μόνο ΠΜΣ. Σε κάθε περίπτωση, οι απαλλασσόμενοι φοιτητές δεν ξεπερνούν το ποσοστό του τριάντα τοις εκατό (30%) του συνολικού αριθμού των φοιτητών που εισάγονται στο ΠΜΣ. Αν οι δικαιούχοι υπερβαίνουν το ποσοστό του προηγούμενου εδαφίου, επιλέγονται με σειρά κατάταξης ξεκινώντας από αυτούς που έχουν το μικρότερο εισόδημα (άρ. 35, παρ. 2, Ν.4485/17).

Δικαιούχοι:

1. Οι φοιτητές Π.Μ.Σ των οποίων το ατομικό εισόδημα (εφόσον διαθέτουν), δεν υπερβαίνει για το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019 το ποσό των 7.600 ευρώ.

2. Οι φοιτητές Π.Μ.Σ  των οποίων το οικογενειακό διαθέσιμο ισοδύναμο εισόδημα δεν υπερβαίνει το ποσό των 5.320 ευρώ.

Για τους άγαμους φοιτητές άνω των είκοσι τεσσάρων (24) ετών λαμβάνεται υπόψη μόνο το ατομικό τους εισόδημα.

Με τον όρο οικογενειακό εισόδημα νοείται το εισόδημα:

α. των μελών της οικογενείας του φοιτητή εφόσον ο φοιτητής είναι εξαρτώμενο μέλος και

β. το εισόδημα του φοιτητή και της συζύγου του εφόσον είναι έγγαμος.

Περιορισμοί:

α. Οι απαλλασσόμενοι φοιτητές δεν ξεπερνούν το ποσοστό του τριάντα τοις εκατό (30%) του συνολικού αριθμού των φοιτητών που εισάγονται στο Π.Μ.Σ. Σε περίπτωση που κατά τον υπολογισμό με βάση το ανωτέρω ποσοστό προκύπτει δεκαδικός αριθμός, αυτός στρογγυλοποιείται στην προηγούμενη ακέραιη μονάδα, όταν είναι κάτω του μισού (0,5), και στην επόμενη ακέραιη μονάδα, όταν είναι μισό (0,5) ή άνω του μισού. Σε περίπτωση που οι δικαιούχοι υπερβαίνουν το ποσοστό του προηγούμενου εδαφίου, αυτοί επιλέγονται με σειρά κατάταξης (έως του 30%) ξεκινώντας από εκείνους που έχουν το μικρότερο εισόδημα.

β. Η οικονομική κατάσταση υποψηφίου σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί λόγο μη επιλογής σε Π.Μ.Σ..

γ. Η αίτηση απαλλαγής από τα τέλη φοίτησης υποβάλλεται μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας επιλογής των φοιτητών στο Π.Μ.Σ.

δ.  Η χρήση του δικαιώματος απαλλαγής από τα τέλη φοίτησης σε Π.Μ.Σ. γίνεται μόνο για μία επιλογή του σε ΠΜΣ.

ε.  Δεν δικαιούνται απαλλαγής όσοι λαμβάνουν υποτροφία από άλλη πηγή.

Εξαρτώμενα μέλη:

- Τα τέκνα προερχόμενα από γάμο, φυσικά, θετά ή αναγνωρισμένα, εφόσον είναι άγαμα και δεν υπερβαίνουν το 18ο έτος της ηλικίας τους ή το 19ο έτος, εάν φοιτούν στη μέση εκπαίδευση.

- Τα τέκνα που φοιτούν στην ανώτατη ή ανώτερη εκπαίδευση, το «Μεταλυκειακό έτος - Τάξη Μαθητείας» των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑ.Λ.), καθώς και τα Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.), κατά τη διάρκεια της φοίτησής τους και σε καμία περίπτωση μετά τη συμπλήρωση του 24ου έτους της ηλικίας τους.

- Τα τέκνα με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω, μέχρι τη συμπλήρωση του 24ου έτους της ηλικίας τους.

- Το ορφανό ή τα ορφανά τέκνα αποτελούν ίδια οικογένεια, όταν έχει επέλθει θάνατος και των δύο γονέων.

Από τη Γραμματεία

του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας
και Θρησκειολογίας του Ε.Κ.Π.Α.